MENU
klinika

Projekti 7 miliardë dollarë

East Med, gazsjellësi që do të ‘zbehë’ ndikimin arab në Evropë

25.11.2018 - 13:59

Greqia, Italia dhe Qipro kanë arritur një marrëveshje me Izraelin për të vendosur një tubacion që lidh rezervat e gazit të shtetit hebre me të tre vendet, në një projekt të madh që llogaritet të kushtojë mbi 7 miliardë dollarë.

Sipas Hadashot TV, Bashkimi Europian ra dakord të investojë 100 milionë dollarë në një studim të fizibilitetit për projektin përpara se të arrihej marrëveshja mbi vendosjen e tubacionit më të gjatë dhe më të thellë të gazit nënujor në botë.

Si pjesë e marrëveshjes, Izraelit dhe Qipros do t’i jepet përparësi mbi vendet e tjera në eksportimin e gazit në tregun evropian, sipas raportit.

Projekti i tubacionit EastMed do të fillojë rreth 170 kilometra larg bregut jugor të Qipros dhe do të shtrihet për 2,200 kilometra për të arritur në Otranto, Itali, nëpërmjet Kretës.

Tubacioni do të ketë kapacitetin për të transportuar deri në 20 miliard metra kub gaz në vit. Nevojat e importit të gazit në Evropë parashikohen të rriten me 100 miliard metra kub  në vit deri në vitin 2030.

Puna për projektin pritet të fillojë brenda disa muajsh dhe të përfundojë brenda pesë vjetësh, raportoi Hadashot TV.

Ministri i Energjisë Yuval Steinitz komentoi marrëveshjen ndaj Hadashot, duke thënë se ai mund të ndikojë influencën arabe në Evropë. “Për dekada, ne jemi ankuar për ndikimin arab në Evropë për shkak të naftës dhe gazit. Eksporti i gazit në Evropë do ta moderojë këtë ndikim në një farë mase dhe do të jetë një kundërpeshë ndaj fuqisë arabe, “tha ai.

Lidhjet e Izraelit me Greqinë dhe Qipron janë përmirësuar ndjeshëm në vitet e fundit.

Të tre vendet tani kanë stërvitje të përbashkëta të përbashkëta ushtarake, duke përfshirë një stërvitje të përbashkët ajrore të planifikuar që do të përfshijë Qipron, Izraelin, Egjiptin dhe vendet e tjera evropiane si pjesë e përpjekjeve për të forcuar stabilitetin në Mesdheun lindor.

Në maj, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu u shpreh “Ne po ndërtojmë një aleancë të midis tre demokracive tona”, tha Netanyahu.

Kryeministri i Greqisë Alexis Tsipras e ka quajtur projektin “emblematik” të bashkëpunimit midis tre vendeve.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN