MENU
klinika

"Objektivat për 2019 janë përcaktuar"

Italia nuk ka pse të ndryshojë planet e veta…

27.11.2018 - 16:05

Nuk ka asnjë arsye për të ndryshuar strukturën e ligjit të buxhetit të Italisë 2019, tha të martën kreu i komitetit të financave të senatit italian.

“Vendi ynë, pavarësisht nga ajo që dëshiron të bëjë, udhëhiqet nga një qeveri që ka pikëpamje politike të ndryshme nga ato të Komisionit Evropian dhe Komisioni po përpiqet ta luftojë atë”, tha ekonomisti Aberto Bagnai për radio shtetërore.

“Ky qëndrim po e dëmton tërë projektin evropian. Nuk ka as arsye politike apo ekonomike për të ndryshuar strukturën e buxhetit “, tha Bagnai, i cili e përshkroi monedhën e euros si një” përbindësh ekonomik “në një libër që shkroi në 2012.

“Unë shoh disa përpjekje nga institucionet evropiane, të cilat duhet të bëjnë të kundërtën e saktë, duke synuar përhapjen e panikut mbi gjendjen e ekonomisë italiane, pa sukses sepse ekonomia italiane është e fortë”- shtoi ai.

Qeveria e Italisë thotë se nuk do të heqë dorë nga planet e saj të buxhetit me shpenzime të larta, pavarësisht kundërshtimit të BE:

Kryeministri Giuseppe Conte, i cili ka zhvilluar bisedime me deputetët Matteo Salvini dhe Luigi Di Maio të hënën, tha se objektivat për vitin 2019 tashmë ishin përcaktuar.

Megjithatë, Di Maio la të kuptohet më parë se qeveria mund të jetë e gatshme të ulë pak objektivin e deficitit.

Komisioni Evropian ka kërcënuar gjoba nëse Italia nuk rishikon planet e saj. Qeveria italiane është zotuar të “mbarojë varfërinë”, duke trefishuar deficitin e planifikuar të qeverisë së mëparshme.

Mediat italiane raportuan të hënën në mëngjes se deficiti mund të ulet nga 2.4% në 2.2% të PBB-së, por burimet qeveritare të cituara nga Reuters sugjeruan se deficiti mund të reduktohet deri në 2%.

Zëvendëskryeministri Luigi Di Maio tha “Nëse gjatë procesit të negociatave, deficiti duhet pakësuar pak, kjo nuk është problem. ”

Por në një deklaratë të përbashkët të hënën, të tre politikanët thanë “Objektivat tashmë janë përcaktuar. S’ka më kthim pas”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Gafat e Bankës Qendrore Evropiane

A është ky fundi për euron?

Deklarata e ish-kryeministrit italian

Brexit mund të shkatërrojë stabilitetin në Itali…