MENU
klinika

63 vota në senat për mocionin

SHBA s’do e mbështesë më Arabinë Saudite

29.11.2018 - 14:12

Senati i SHBA ka rënë dakord për një mocion për të ndërprerë mbështetjen amerikane për një koalicion, të udhëhequr nga Arabia Saudite, që lufton në Jemen, duke kundërshtuar kështu presidentin amerikan Donald Trump.

Shumë përfaqësues të senatit janë të pakënaqur me reagimin e Trump për vrasjen e gazetarit saudit Jamal Khashoggi.

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo dhe sekretari i mbrojtjes Jim Mattis i kishin kërkuar senatorëve të mos e mbështetin mocionin, duke thënë se kjo do të përkeqësonte situatën në Jemen. Megjithatë, senatorët votuan 63-37 për të ecur me mocionin dypartiak.

Pse është i pakënaqur Senati me Trumpin dhe Arabinë Saudite?

Kritikat ndaj Arabisë Saudite janë shtuar që kur Khashoggi, një rezident amerikan, u vra gjatë vizitës në konsullatën saudite në Stamboll në Turqi më 2 tetor. Mediat amerikane kanë thënë se CIA beson se princi  saudit Mohammed bin Salman urdhëroi vrasjen e tij.

Megjithatë, Presidenti Trump e ka hedhur poshtë raportin, duke thënë se CIA nuk kishte thënë këtë. Ai e ka përshkruar Arabinë Saudite si një aleat kryesor dhe ka kundërshtuar thirrjet për sanksione kundër mbretërisë.

Një rezolutë e ngjashme erdhi për një votim të Senatit më herët gjatë vitit dhe nuk arriti të kalojë. Por klima është e ndryshme tani dhe senatorët janë gjithnjë e më shumë të shqetësuar për mënyrën se si Arabia Saudite po lufton.

Çfarë do të thotë votimi?

Votimi në Senat do të thotë se një debat i mëtejshëm mbi mbështetjen e SHBA për Arabinë Saudite pritet javën e ardhshme.

Edhe nëse Senati përfundimisht e kalon rezolutën, nuk ka gjasa të miratohet në Dhomën e Përfaqësuesve aktuale sepse Republikanët mbajnë ende shumicën. Megjithatë, kjo mund të ndryshojë në vitin e ri, kur demokratët të marrin kontrollin.

Si e mbështet SHBA koalicionin?

SHBA siguron mbështetje për koalicionin dhe shet armë për sauditët. Ndihmojnë avionët e koalicionit të mbushen me ajër dhe ofrojnë këshilla ushtarake. Në përgjithësi, SHBA siguron më shumë se 60% të importeve të armëve të Arabisë Saudite.

Cila është situata në Jemen?

Konflikti filloi në vitin 2014 kur rebelët Shia Houthi morën kontrollin e veriut të vendit, duke e detyruar presidentin të largohej.

Ajo u përshkallëzua në mënyrë dramatike në mars të vitit 2015, kur Arabia Saudite dhe tetë vende të tjera sunite myslimane arabe, mbështetur nga SHBA, Britania e Madhe dhe Franca, filluan sulme ajrore kundër Houthit, me qëllim rivendosjen e qeverisë.

Në javët e fundit, liderët e Houthit kanë thënë se janë gati të bëjnë armëpushim nëse “koalicioni i udhëhequr nga sauditët kërkon paqen”.

Britania e Madhe thotë se bisedimet e paqes të udhëhequra nga OKB do të zhvillohen javën e ardhshme në Suedi.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Albert Çaçi

Aleati problematik