MENU
klinika

Arma kundër sëmundjeve

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse konsumoni shafran çdo ditë?

22.01.2019 - 11:23

Ju mund  ta quani atë me një “aromë të artë”. Shafran i Indisë quhët kështu  jo vetëm nga ngjyra e verdhë, por edhe se ka shumë përfitime shëndetësore. Është aroma më e njohur e kuzhinës e cila ndërthur kulturat dhe përbën një përbërës të rëndësishëm në  kuzhinën indiane dhe jo vetëm.

Krahas përdorimit në gatim, kjo bimë i ka befasuar shkencëtarët për një kohë të gjatë në aspektin e përdorimeve mjekësore . Kjo është një bimë tropikale që i takon familjes Zingiberaseae dhe kultivohet në Indi dhe nëpër tropikët në mbarë botën.

 

Pak histori për shafranin e Indisë…

 Legjenda thotë se kur fëmija Jezus u lind, tre burra të mençur që erdhën nga Lindja shkuan ta takonin dhe i sillnin dhurata. Ata i kishin sjellë ar dhe temjan  por ka disa shënime që shumë njerëz besonin se ari në të vërtetë i referohet erëzave të zakonshme të kohës – pra shafranit të Indisë.

Kjo ka një rol të veçantë edhe në kulturën indiane dhe në spiritualitetin. Ishte përdorur për të adhuruar Perëndinë Sun, dhe masat mbanin shafran Indise si një pjesë e procesit të faljes.

Ishte po aq e përdorur nga murgjit budistë që udhëtonin në vende të ndryshme anembanë botës, në mënyrë që të zbukuronin rrobat e tyre. Ka disa dëshmi se shafrani i Indisë është përdorur si pjesë e mjekësisë kineze rreth 1000 vjet më parë dhe nga mesi i shekullit të 20-të, kur  u bë e njohur edhe në botën perëndimore.

Përfitimet shëndetësore të shafranit të Indisë

 Përbëhet nga një gamë e gjerë e përbërësve antibakterial, antikarcinogjene, antimutagenike, antioksiduese, antifungale dhe anti-inflamatore. Ajo është e pasuruar me shumë lëndë ushqyese të shëndetshme, të tilla si fibra dietike, hekuri, magnezi, vitamina C, vitamina E, vitamina K, kaliumi, proteina, bakri, kalciumi dhe zinku.

Për shkak të të gjitha këtyre lëndëve ushqyese, vitaminave dhe mineraleve, shafranët shpesh përdoren për të trajtuar një numër të madh të problemeve shëndetësore duke përfshirë kancerin.

Më poshtë po rendisim disa nga përfitimet që marrim nga Shafrani:

Parandalon kancerin

Është konfirmuar tashmë se shafran i Indisë mund të ndihmojë në ndalimin e kancerit të prostatës. Gjithashtu mund të eleminojë rritjen dhe shkatërrimin e qelizave të kancerit të prostatës. Një numër studiuesish kanë zbuluar se në sajë të komponentëve aktivë që gjenden në shafran, është një nga mbrojtësit më të mirë kundër tumoreve të shkaktuara nga rrezatimi. Ajo gjithashtu mund të parandalojë rritjen e tumoreve dhe qelizave të kancerit, të tilla si leukimi i qelizave T, kanceri i zorrës së trashë dhe kanceri i gjirit.

 

Trajton depresionin

Ka disa lajme të shkëlqyera për ata që përpiqen të luftojnë depresionin duke përdorur bimë natyrale. Është vërtetuar se kurkumi, antioksidanti që e bën erëzën kaq të butë, mund të funksionojë si antidepresant.

 

Heq artritin

Në rast se keni probleme me inflamacion dhe dhimbje, ose jeni duke vuajtur nga artriti reumatoid, ju duhet të filloni përdorimin e shafran i Indisë çdo ditë. Ju do të keni lehtësim dhimbjeje në një periudhë shumë të shkurtër kohore. Për më tepër, vetitë anti-inflamatore që kanë shafranët janë shumë të mira për trajtimin e osteoartritit dhe artritit reumatoid.

Nxit imunitetin

Lipopolisaharidi gjendet në shafrangjer, e cila ka efekte antivirale, antibakteriale dhe antifungale, të cilat do të ndihmojnë në forcimin e sistemit imunitar dhe një person që ka një sistem të fortë imunitar është më rezistent ndaj kollës, fluksit dhe ftohjes.

Ju vetëm  duhet të përzieni një lugë çaji me shafran  në një gotë qumësht të ngrohtë dhe ju duhet të pini një herë në ditë. Ngritja e imunitetit mund të rezultojë në shmangien e shumë sëmundjeve shëndetësore duke përfshirë kancerin.

 

Lehtëson dhimbjen e  stomakut

Ajo ka efekte anti-inflamatore dhe prandaj është shumë e dobishme në mbajtjen e acidit të stomakut nën kontroll, dhe gjithashtu, përdoret për të parandaluar urthin dhe shqetësimin e përgjithshëm të stomakut.

 

Shëron plagët

Ka efekte shumë të forta antibakteriale dhe antiseptike, kështu që mund të bëjë mrekulli për lëkurën tuaj. Në rast se keni një prerje ose një djegie,  spërkatni disa pluhur shafrani dhe kjo do të ndihmojë procesin e shërimit. Ju mund t’a përdorni edhe për riparimin e lëkurës së dëmtuar, trajtimin e psoriasës dhe disa kushteve të tjera inflamatore të lëkurës.

 

Mirëmban zemrën e shëndetshme

Gjithmonë është e dobishme në mbrojtjen e organit më vital në trup. Ai vret kolesterolin i cili është përgjegjës për bllokimin e arterieve dhe duke shkaktuar goditje ose sulme në zemër.

 

Mirëmban peshën ideale

Në rast se po shikoni peshën tuaj ose po përpiqeni të humbni disa kg, ju duhet patjetër të përfshini shafranin në dietën tuaj. Mjafton vetëm një lugë çaji pluhur shafrani pak para çdo vakti.

 

Parandalon sëmundjen e Alzhaimerit

Është provuar se inflamacioni i trurit është përgjegjës për çrregullime të ndryshme  si sëmundja Alzheimer,  shafrani është shumë i mirë për shëndetin e përgjithshëm të trurit, duke ndihmuar në heqjen e pllakave të ngritura në tru dhe gjithashtu përmirëson kalimin e oksigjenit. Kjo gjë do të ngadalësojë ose parandalojë progresin e sëmundjes Alzheimer.