MENU
klinika

Shkaku

Greqi/ Dorëhiqet ministri i Mbrojtjes, Kammenos

13.01.2019 - 11:46

Merr fund aleanca mes dy partive SYRIZA dhe ANEL.

Ministri i Mbrojtjes, Panos Kammenos në qeverinë e Aleksis Tsipras ka dhënë dorëheqjen për cështjen e Maqedonisë.

Emri i ri i Maqedonisë është arsyeja pse Kammenos ikën nga qeveria.

Dy ditë më parë Maqedonia votoi zyrtarisht emrin e ri dhe tashmë njihet me emrin Republika e Maqedonisë së Veriut.

Pas takimit në rezidencën Maximos, në një deklaratë për shtyp Kammenos tha se pati një bisedë të gjatë me kryeministrin.

“Patëm një bashkëpunim që zgjati plot 4 vite në një qeveri për unitet kombëtar. Ne arritëm shumë sëbashku. Falenderova kryeministrin. Në çështje kombëtare, bashkëpunimi nuk mund të vazhdojë. ANEL tërhiqet nga qeveria,” tha ai.