MENU
klinika

Përsëri Siria i bën bashkë

Takimi Putin-Erdogan/ A do të bien dakord për “zonën e sigurt”?

23.01.2019 - 17:10

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan është në Moskë për të takuar presidentin Vladimir Putin për të diskutuar situatën komplekse në Siri, pasi konflikti gati tetëvjeçar erdhi dhe lojtarët e ndryshëm, duke përfshirë grupe të shumta të armatosura, kërkojnë të fitojnë kontrollin e territorit.

Turqia po kërkon një zonë të sigurt prej 30 km përgjatë kufirit të saj me Sirinë, për të penguar milicinë kurde, që ai e konsideron një grup terrorist.

Sinan Ulgen, një analist politik dhe ish-diplomat turk, i tha Al Jazeera se takimi Putin-Erdogan është çelësi për të dy vendet që të hartojnë një plan për bashkëpunim në Sirinë e shkatërruar nga lufta pas tërheqjes së planifikuar prej rreth 2.000 forcave amerikane.

“Lidhur me zonën e sigurisë, Turqia nuk do të merrte rrezikun ushtarak për ta krijuar atë pa miratimin e Rusisë, edhe nëse SHBA pajtohet plotësisht me të,” tha Ulgen.

Erdogan tha javën e kaluar pas një bisede telefonike me Presidentin e SHBA Donald Trump se ata kishin rënë dakord për një zonë të sigurisë 32 km përgjatë kufirit turko-sirian. Aspektet teknike të zonës ende ishin duke u diskutuar.

Përveç kësaj, diskutimet do të përqendrohen gjithashtu në fatin e luftëtarëve kurdë të mbështetur nga Uashingtoni.

Rusia është bashkuar me Presidentin sirian Bashar al-Assad dhe me milicitë aleate dhe kërkon që forcat e tij të rifitojnë kontrollin e zonave të humbura për luftëtarët rebele pas fillimit të luftës në mars 2011.

Rajoni në lindje të lumit Eufrat është nën kontrollin e Forcave Demokratike të Sirisë (SDF) – forca anti-ISIL e udhëhequr nga Njësitë Mbrojtëse të Popullit Kurd (YPG), të cilat Shtetet e Bashkuara i kanë armatosur dhe trajnuar, por Ankara i quan “terroristë” .

Turqia ka kërkuar tërheqjen e YPG nga zona në lindje të lumit Eufrat dhe ka kërcënuar vazhdimisht për të nisur operacione ushtarake kundër grupit. Ndërkohë, Shtetet e Bashkuara kanë vënë sigurinë e aleatëve të saj si një parakusht për tërheqjen e planifikuar të trupave.

Rusia ka mirëpritur bisedimet e fundit midis përfaqësuesve të YPG dhe qeverisë siriane. “Ne jemi të bindur se zgjidhja më e mirë dhe e vetme është transferimi i këtyre territoreve nën kontrollin e qeverisë siriane, të forcave të sigurisë siriane dhe të strukturave administrative”, tha ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov javën e kaluar.

“Ne mirëpresim dhe mbështesim kontaktet që tani kanë filluar midis përfaqësuesve kurdë dhe autoriteteve siriane në mënyrë që ata të mund ti kthehen jetës normale nën udhëheqjen e një qeverie pa ndërhyrje të jashtme”, shtoi ai, duke iu referuar Turqisë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Albert Çaçi

Beteja për Idlib-in