MENU
klinika

Reagimi

Turqia i dërgon avionët ushtarak, ‘alarmohet’ Athina

18.01.2019 - 14:00

Situata mes Greqisë dhe Turqisë është tensionuar ndjeshëm. Sipas mediave greke, dy avionë turq mësohet të kenë shkelur pa njoftuar në hapësirën ajrore greke.  

Raportohet se dy avionët turk të identifikuar si F-16 kanë hyrë në FIR të Athinës, rreth orës 12:42 pa lajmëruar. Por menjëherë pas ngjarjes avionët janë larguar nga flota ajrore greke.

Kjo nuk është hera e parë që ishulli është në shënjestër nga turqit, shkruan skai.gr.

Ata fluturuan në një lartësi 6 kilometra dhe më pas u larguan. Sipas Greqise, incidente te tilla nuk jane te izoluara.