MENU
klinika

Detaje të reja nga vrasja e gazetarit

“Princi saudit planifikoi ta vriste Khashoggin një vit më parë”

08.02.2019 - 10:48

Princi i Arabisë Saudite i tha një ndihmësi të lartë se do të përdorte plumbat me gazetarin Jamal Khashoggi, një vit përpara se gazetari u vra në konsullatën e Stambollit, siç New York Times raportoi të enjten duke cituar inteligjencën amerikane.

New York Times tha se biseda midis Princit Mohammed dhe ndihmësit të tij, Turki Aldakhil, u shfaq pasi agjencitë e inteligjencës amerikane po kërkojnë prej vitesh komunikime, biseda telefonike dhe mesazhe që përfshijnë princin.

Biseda u zhvillua në shtator 2017, rreth 13 muaj përpara vrasjes së 2 tetorit, sipas NYT.

Ligjvënësit amerikanë kanë kërcënuar të ndërmarrin veprime më të ashpra kundër Arabisë Saudite rreth vrasjes së Khashoggi pas këtij zbulimi të ri.

Inteligjenca e SHBA-së e kuptoi se Mohammed bin Salman, sundimtari 33-vjeçar i de facto i vendit, ishte gati të vriste gazetarin. Pasi mohoi fillimisht çdo njohuri për zhdukjen e Khashoggi, mbretëria ka pranuar se një ekip e ka vrarë atë, por e përshkroi atë si një operacion që nuk përfshinte princin.

Raportuesi i posaçëm i OKB, Agnes Callamard, tha të enjten pas një vizite në Turqi se vrasja e Khashoggi, ishte “planifikuar dhe kryer” nga zyrtarët sauditë.

Inteligjenca amerikane kuptoi se 33-vjeçari trashëgimtar, ishte i gatshëm të vriste gazetarin, sipas gazetës.

Ndërkohë, së fundmi presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka sulmuar Shtetet e Bashkuara për mosmarrjen e një qëndrimi më të ashpër kundër Arabisë Saudite për vrasjen e Jamal Khashoggi, pasi ai kërkoi përgjigje nga mbretëria për vrasjen e gazetarit. “Nuk mund ta kuptoj heshtjen e Amerikës kur ndodhi një sulm kaq i tmerrshëm dhe madje edhe pasi anëtarët e CIA-s dëgjuan regjistrimet që i dhamë”, tha Erdogan në një intervistë të transmetuar nga transmetuesi shtetëror TRT të dielën.

Khashoggi, një kontribues i Washington Post dhe kritik i princit të kurorës saudite, Mohammed bin Salman, u vra më 2 tetor menjëherë pasi hyri në konsullatën saudite në Stamboll për të marrë dokumentet për martesën e tij të planifikuar.

Në dhjetor, Senati i SHBA miratoi një projektligj që fajësonte drejtpërdrejt princin saudit për vrasjen dhe urdhëroi ushtrinë amerikane të ndërpresë të gjithë ndihmën ndaj luftës së udhëhequr nga Arabia Saudite në Jemen. Presidenti i SHBA, Donald Trump, megjithatë, ka insistuar në mënyrë të përsëritur se nuk ka prova përfundimtare që lidhin MBS me krimin.