MENU
klinika

Sekretari i NATO-s paralajmëron

“Duhet të përgatitemi për një botë me më shumë raketa ruse”

01.03.2019 - 16:13

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s paralajmëroi të premten se shkeljet e Rusisë në një traktat shumë të rëndësishëm të epokës së Luftës së Ftoht,  është një nga sfidat më të ngutshme të sigurisë për aleancën.

Jens Stoltenberg i kërkoi Rusisë të veprojë në përputhje me traktatin e Forcave Bërthamore të Intermediate-Range (INF), i cili ka qenë gur themeli për kontrollin e armëve për dekada të tëra.

Stoltenberg tha: “NATO nuk dëshiron një luftë të re të ftohtë, nuk duam një garë të re të armëve”,  pas bisedimeve me kryeministrin bullgar Bojko Borisov në Sofje.

Muajin e kaluar, SHBA pezulloi zyrtarisht detyrimet e saj sipas marrëveshjes INF të vitit 1987 që ndalon të gjitha raketat me bazë në tokë dhe raketat balistike me një distancë prej 500 deri në 5,500 kilometra (310 deri në 3,410 milje), duke bërë kështu që traktati të përfundojë brenda gjashtë muajve . Rusia, e cila ka mohuar çdo shkelje, ka vepruar po njësoj.

Foto e marrë nga NATO.int

“Këto raketa të reja rusemund të arrijnë qytetet evropiane, ato janë të vështira për t’u zbuluar dhe nuk kanë shumë kohë paralajmërimi për të zvogëluar rrezikun për çdo përdorim të mundshëm të armëve bërthamore në një konflikt të armatosur” tha Stoltenberg.

Ai shtoi se në të njëjtën kohë NATO duhet të përgatitet për një botë pa Traktatin e INF dhe me më shumë raketa ruse.

Armët janë konsideruar veçanërisht destabilizuese pasi ato duan më pak kohë për të arritur objektivat e tyre në krahasim me raketat balistike ndërkontinentale.

Presidenti rus Vladimir Putin paralajmëroi ashpër SHBA-në kundër vendosjes së raketave të reja në Evropë, duke thënë në fjalimin e tij kombëtar muajin e kaluar se Moska do të hakmerret duke krijuar armë të reja që do të marrin pak kohë për të arritur objektivat e tyre.

Stoltenberg, i cili është në Bullgari për 15 vjetorin e hyrjes së vendit në NATO, falënderoi vendin ballkanik që ka qenë “një aleat i angazhuar dhe shumë i çmuar në aleancë”.

Ai vlerësoi rolin strategjik të Bullgarisë në rajonin e Detit të Zi dhe kontributin e vendit në misionet e NATO-s në Afganistan, Kosovë dhe Irak.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN