MENU
klinika

Mënyrat e përdorimit

Lëkurë e irrituar e kokës? Provoni këto produkte dhe shpëtoni njëherë e mirë!

24.03.2019 - 20:20

Lëkura e irrituar e kokës shkakton siklet dhe acarim.

Ekzistojnë një numër faktorësh që mund të shkaktojnë këtë problem nga zbokthi dhe lëkura e thatë në dermatiti dhe sëmundje të tjera të lëkurës që mund të kenë nevojë për trajtim mjekësor. Megjithatë, ka gjëra që mund të provoni për të luftuar këtë kusht përpara se të vizitoni një mjek. Aloe Vera, mjaltë i papërpunuar, dhe vaj ulliri janë vetëm disa mjete të natyrshme që ju mund të provoni tani për trajtimin efektiv të kokës dhe flokëve.

Çfarë do të thotë të kesh kruajtje koke?

Të kesh një kruajtje koke është një ndjenjë e pakëndshme që shumë prej nesh përjetojnë herë pas here. Kruajtja e kokës shpesh mund të shoqërohet me zbokth dhe ka shumë arsye që mund të shkaktojnë këtë gjendje. Ekzema, një infeksion fungale, diabeti, dermatiti dhe lëkura e thatë janë vetëm disa nga shkaqet. Nëse keni kruajtje koke , mos u frikësoni: ka mjete të natyrshme që mund t’ju ndihmojnë të hiqni qafe këtë problem të bezdisshëm.

lekure e irrituar e kokes-konica.al

Uthull molle

Përdorimi i përditshëm i shamponave, tharësve dhe produkteve të tjera të flokëve shkaktojnë krijimin e mbetjeve. Acidi acetik i gjetur në uthull të mollës (ACV) lufton mbetjen, ndërsa e bëjnë lëkurën të shëndetshëm dhe të pastër. Masazhoni këtë përzierje në kokën tuaj pas larjes së flokëve, për disa minuta.

Aloe vera

Lëkura e thatë është një nga faktorët që shkakton. Aloe vera vepron si një moisturizer natyrore dhe ka veti antimikrobike dhe qetësuese. Aplikoni xhel nga një gjethe Aloe vera mbi kokën tuaj,mbajeni për 20 minuta, pastaj lajeni kokën me ujë të ngrohtë. Bëni këtë spa të flokëve dy herë në javë derisa të shihni rezultate.

Vaj i pemës se çajit

Ky vaj ka veti të forta anti-inflamatore dhe antimikrobike që mund të luftojnë në mënyrë efektive atë ndjesi kruajtjeje. Ajo gjithashtu lufton viruset dhe kërpudhat që mund të shkaktojnë zbokth dhe kruarje. Shtoni disa pika të vajit të pemës së çajit në shampon natyral të preferuar dhe përdorni rregullisht derisa të përmirësohet gjendja e lëkurës së kokës.

Vaj kokos

Vaj kokosit është një tjetër moisturizer natyrore që mund të luftojë problemin e kruajtjes së kokës. Ngrohni pak vajin e kokosit, vendoseni atë në kokën tuaj dhe zbatojeni për dy herë në javë. Vaj do të qetësojë lëkurën e irrituar të kokës dhe do të ushqejë flokët tuaj.

Mjalt i papërpunuar

Mjaltë i papërpunuar është një tjetër produkt natyral me vetitë e forta antimikrobike dhe vitaminat B2 dhe B5 që zbut lëkurën e përflakur. Për të bërë një maskë DIY përzierje 9 pjesë mjaltë të papërpunuar me 1 pjesë ujë të ngrohtë. Lani flokët tuaj dhe ndërsa është ende e lagur masazh maskë në kokës tuaj.

Vaj ulliri

Masazhoni një sasi të vogël të vajit të ullirit në kokën tuaj, mbështillni kokën më diçka dhe mbajeni përgjatë gjithë natës. Lani flokët me një shampo natyrale. Ky ilaç do të zbutë lëkurën e e irrituar të kokës, hidraton dhe ushqen lëkurën tuaj.