MENU
klinika

Nga Washington Post

Lufta me Muellerin mbaroi, dhe fituesi është Trump

27.03.2019 - 15:18

Lufta e Muellerit ka mbaruar, dhe Presidenti Trump fitoi. Asnjë trofe pjesëmarrjeje nuk do t’u shpërndahet demokratëve të mundshëm. Tanimë një fjali mbizotëron “Jo marrëveshje të fshehta. “

Më mirë tani për antagonistët e Trumpit që do të përqendrohen në gënjeshtrat e përhapura vazhdimisht nga presidenti në lidhje me politikat që ndikojnë jetën e amerikanëve çdo ditë.

Trump e kaloi fushatën duke gënjyer për muret kufitare, imigracionin, kujdesin shëndetësor, tregtinë, kërcënimet bërthamore, terrorizmin, deficitet, shkurtimet e taksave dhe gjëra të tjera të panumërta. Por ndryshe nga mashtrimet e tij lidhur me të gjitha gjërat e Rusisë, gënjeshtrat e Trump rreth politikave në fakt kanë rëndësi për amerikanët.

Trump premtoi se do të paguante borxhin prej 20 trilion dollarësh të Shteteve të Bashkuara, duke deklaruar gjatë një debati të shkurtit 2016, se “ne do të balancojmë buxhetin tonë dhe do të jemi përsëri dinamik.” Por, përsëri këtu, Trump ka gënjyer në mënyrë spektakolare.

Në shkurt, administrata Trump theu rekordin për deficitin më të madh mujor në historinë e SHBA. Kjo mungesë prej 234 miliardë dollarësh tejkalonte të gjitha deficitet vjetore të regjistruara në dy shekujt e parë të ekzistencës së këtij vendi. Duke pasur parasysh rekordin e tij të shpenzimeve të turpshme, ju nuk do të habiteni kur të mësoni se premtimi i Trump për të paguar borxhin federal gjithashtu rezultoi të ishte një gënjeshtër. Borxhi kombëtar, tani 22 trilionë dollarë, është më i lartë se kurrë.

Dhe, natyrisht, kandidati Trump gjithashtu premtoi të ndërtonte një mur kufiri që Meksika do të paguante. Dhe, sigurisht, Meksika refuzoi, ashtu si edhe Partia Republikane e Trump.

Presidenti gjithashtu premtoi të godiste imigracionin e paligjshëm. Por administrata e tij u ndje i detyruar të dërgonte trupa në Teksas për t’u përballur me një “krizë” përgjatë kufirit.

Pra, letra e avokatit të përgjithshëm të avokatit William P. Barr në Kongres mund të ketë shkatërruar fundjavën e demokratëve. Por mbase duhet të përqendrohen te nevojat e tanishme të votuesve amerikanë, në vend të gabimeve të kaluara të aktorëve ruse. Mbase kjo do t’ia bënte fundjavën më të këndshme…

Joe Scarborough/ Washington Post

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN