MENU
klinika

Ç'do të ndodhë tani?

A duhet ta festojë Putin fitoren e komedianit në Ukrainë?

26.04.2019 - 17:19

 Pas zgjedhjeve të fundit në Ukrainë, kanalet televizive shtetërore ruse festuan humbjen elektorale të presidentit ukrainas Petro Poroshenko, i cili për pesë vitet e fundit ka qenë një nga objektivat kryesore të propagandës së Kremlinit.

Volodymyr Zelensky e bëri të qartë se ai nuk do të bëjë lëshime për Rusinë. Është interesante se ka pasur disa nga udhëheqësit rusë që kanë treguar optimizëm për presidencën e tij. Kryeministri rus Dmitri Medvedev, për shembull, shkroi në një post në Facebook, se pavarësisht retorikës anti-ruse të Zelenskyt, ai ende shpreson që të dy vendet do të jenë në gjendje të angazhohen në dialog konstruktiv.

Duket se Moska ka të njëjtën qasje ndaj Zelensky siç bën me Presidentin e SHBA Donald Trump.

Zelensky nuk ka karrierë politike dhe asnjë platformë konkrete politike. Në të dyja rastet, Kremlini shpreson të përdorë këtë mungesë të përvojës politike për të rifilluar marrëdhëniet me Ukrainën.

Në rastin e Zelensky, ka shumë pyetje që mbeten pa përgjigje. Si do të trajtojë administrata e tij marrëveshjet e Minskut? Do të përpiqet të rivendosë marrëdhëniet tregtare, të rifillojë fluturimet midis dy vendeve dhe të lehtësojë regjimin e vizave për qytetarët rusë? Çfarë do të ndodhë me gjuhën ruse?

Ndonëse zyrtarisht flitet shumë për “rinisjen e dialogut” me Ukrainën, është e rëndësishme të kuptohet se për Putinin, përmirësimi i marrëdhënieve jo vetëm që nuk është një përparësi, por në fakt mund të jetë e dëmshme.

Nëse marrëdhëniet përmirësohen dhe propaganda negative duhet të ndalet, dhe nëse gjendja në Ukrainë përmirësohet, atëherë publiku rus mund të fillojë të mendojë për përfitimet e demokracisë dhe një revolucioni me ngjyrë.

Për këtë arsye, pajtimi me Ukrainën edhe në kushtet e Rusisë është mjaft e rrezikshme për Putinin, veçanërisht tani që vlerësimi i tij ka rënë në një nivel të ulët.

Në të njëjtën kohë, marrëdhëniet shumë të këqija me Kievin janë gjithashtu një problem. Nëse ka një pyetje që bashkon të gjitha 27 shtetet e BE-së, janë sanksionet kundër Rusisë; për pesë vjet, ata kanë rënë dakord njëzëri mbi zgjerimin e tyre.

Një problem edhe më i madh për Putinin është fakti se për shkak të Ukrainës, asnjë nga vendet perëndimore nuk mund të kthehet në “biznes si zakonisht” me Rusinë. Shkeljet e tjera mund të harrohen, por jo pushtimi i territorit të Ukrainës.

Zelensky në të vërtetë nuk ka një program të përgatitur dhe nuk është e qartë se sa mirë ai në të vërtetë e kupton skenën politike, dhe në veçanti marrëdhëniet ukrainase-ruse. Ai e portretizoi veten si “ukrainas mesatar”, dhe një ukrainas mesatar nuk i kupton domosdoshmërisht të gjitha hollësitë politike.

Populistët janë ata politikanë që bëjnë premtime që u bëjnë thirrje njerëzve të zakonshëm dhe ata priren të jenë të përkushtuar ndaj përmbushjes së tyre. Zelensky, nga ana e tij, ka premtuar të frenojë oligarkët, të mos merret me asnjë prej “miqve” të Putinit dhe të heqë frikën që disa ukrainas kanë për t’u bashkuar me NATO-n.

Në Ukrainë, sistemi i kontrolleve dhe balancave nuk bazohet në institucione, sepse ato janë ende të dobëta. Zelensky ka shumë hapësirë ​​politike për të vepruar, por ai gjithashtu rrezikon shumë: humbjen e presidencës dhe lirinë e tij. Çdo shenjë e afrimit me Putinin dhe kthimin e oligarkisë në shkallën para 2014 do të kalonte vijën e kuqe dhe do të provokonte një kryengritje tjetër në Maidan.

Kjo, sigurisht, nuk do të thotë që Zelensky do të ishte domosdoshmërisht një president i mirë. Por ai ka mundësi jo vetëm për të forcuar institucionet demokratike të Ukrainës, por edhe për të bashkuar vendin.

Është e rëndësishme të theksohet se Zelensky arriti të fitojë të gjitha rajonet përveç Lvov në perëndim, që do të thotë se ai arriti të kapërcejë ndarjen politike midis perëndimit dhe lindjes.

Nëse presidenti i ri ukrainas arrin të mbajë këtë popullaritet, atëherë kjo do të minonte edhe më shumë përpjekjet e Kremlinit për të manipuluar opinionin publik në Ukrainë. Me fjalë të tjera, nëse Zelensky është i suksesshëm në mbajtjen e vendit të bashkuar dhe përshkallëzimin e presionit ndaj Rusisë, Kremlinit së shpejti mund t’i vijë keq për disfatën e Poroshenkos.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN