MENU
klinika

Këshilla

Disa mënyra për të ripërtërirë lëkurën në pranverë

02.04.2019 - 15:52

Pranvera, sezoni më i bukur i vitit, më në fund ka trokitur! Pas një dimri gri, rrezet e ngrohta të diellit fillojnë të ngrohin përsëri dhe ngrohtësia e parë na sjellë humorin e mirë, dëshirën për të qenë jashtë dhe për të “përtërirë” pak vetveten dhe zakonet tona.

Në sezonin e ri, lëkura gjithashtu duhet të ripërtërihet: dimri e kabërë më të thatë, të shurdhër, të dehidratuar për shkak të agresioneve të ftohta dhe erës, si dhe qarkullimit të ulët të gjakut dhe ushqyesve. Për më tepër, në dimër ka një tendencë për të qëndruar në ambiente të mbyllura dhe mungesa e dritës “për fat të keq” ndryshon ngjyrën e lëkurës. Për mos të përmendur pastaj dëmet e kompjuterit në fytyrë, e cila prek të gjithë ata që punojnë për shumë orë në PC dhe kjo gjithashtu çon në ngjyrë të zbehtë.

Mos u shqetësoni, pranvera është koha e duhur për ta kompensuar! Duke zbatuar këto 4 rregulla ne do të jemi në gjendje të largojmë toksinat dhe të sjellim dritë të re në lëkurë.

1) Hidratoni lëkurën nga brenda

Pirja e shumë ujë, çajëra bimor dhe sidomos lëngje frutash të freskëta dhe smoothies do të ndihmojnë trupin tonë të eliminojë toksinat dhe të funksionojë më mirë, dhe lëkura jonë – në sajë të furnizimit me ujë, vitamina dhe minerale – do të gjejë hidratim, ushqim dhe shumë vitalitet.

2) Largoni qelizat e vdekura

Gjëja e dytë që duhet të bëni është një trajtim i mirë i lëkurës ose pastrim, për të eliminuar qelizat e vdekura, për të zbutur lëkurën dhe për të lejuar frymëmarrjen dhe rinovimin e saj më shpejt. Kjo mund të bëhet një herë në javë, ose të paktën dy herë në muaj.  Pas pastrimit, lëkura do të jetë më e ndritshme dhe do të përfitojë më shumë nga trajtimet e mëvonshme hidratuese.

3) Pastroni

Siç e dimë, është e rëndësishme që të pastrohet mirë, në mëngjes dhe në mbrëmje me ujë të ngrohtë dhe detergjentë të veçantë, të cilët duhet të shpëlahen gjithmonë. Dhe pas shpëlarjes, është e këshillueshme që të përfundoni operacionin me një shpëlarje të fundit me ujë të ftohtë, shkruan revista psikologjia.

4) Zgjeroni lëkurën me Elicina ECO

Pas pastrimit, trajtimi i jashtëzakonshëm kozmetik për të zgjuar dhe detoksifikuar lëkurën është kremi Elicina ECO.

Me efektivitetin e jashtëzakonshëm të jargëve të kërmillit, i pranishëm në 80% të produktit, ky krem është një koncentrat i substancave për të rinovuar lëkurën dhe për ta mbajtur atë të hidratuar, të butë, elastike dhe plot shkëlqim.

Acidi Glikolik dhe përbërësit e tjerë natyrorë stimulojnë rinovimin e qelizave natyrore, ushqejnë dhe rigjenerojnë në thellësi, hidratojnë dhe korrigjojnë rrudhat, lëkurën e zbehtë, shenjat e akneve, njollat, plagët.

Duke zbatuar këto 4 rregulla të thjeshta ju do të luftoni plasaritjet, akumulimin e njollave, shenjat e lodhjes, dhe ju do të gjeni një lëkurë më elastike, të revitalizuar, të butë dhe të ndritshme!