MENU
klinika

Humbja e Stambollit

Erdogan: Do vazhdojmë të ankohemi për zgjedhjet

19.04.2019 - 09:36

Presidenti Reccep Tayyip Erdogan tha të enjten se Partia e tij AK do të vazhdojë kundërshtimin e rezultateve të zgjedhjeve të Stambollit, pasi kandidati kryesor i opozitës u bë kryetar i bashkisë, por Turqia duhet t’i japë fund debatit mbi këtë çështje dhe të përqëndrohet në çështje si ekonomia.

Pas 17 ditësh kundërshtimesh, opozita, kryebashkiaku i ri i Partisë Popullore Republikane Ekrem Imamoglu mori detyrën të mërkurën, pavarësisht nga një kërkesë e AKP për të anuluar dhe përsëritur zgjedhjet për kryebashkiak në Stamboll.

“Ne do të vazhdojmë me këtë luftë deri në fund. Kur YSK (Bordi i Lartë i Zgjedhjeve) të thotë fjalën e fundit, çështja do të mbyllet për ne, “tha Erdogan.

“Është koha të shtrëngojmë duart dhe të forcojmë unitetin dhe bashkësinë tonë”, shtoi ai në një fjalim për sindikalistët vendas dhe ndërkombëtarë në një konferencë në kryeqytetin turk më 18 prill.

Ai e bëri deklaratën para se të mblidhte qeverinë e tij për herë të parë që nga zgjedhjet lokale më 31 mars.

“Objektivi ynë në këtë periudhë katër-dhe-një-vjeçare është arritja e synimeve të vendosura për vitin 2023 duke rritur prosperitetin e popullit tonë dhe vendosjen e balancës midis lirive dhe sigurisë”, tha Erdogan.

Ai përsëriti se eliminimi i terroristëve dhe rritja e ekonomisë turke kërkojnë përfshirjen e të gjitha segmenteve të shoqërisë.

“Kur bëhet fjalë për trajtimin e çështjeve që kanë të bëjnë me mbijetesën tonë kombëtare, duhet të veprojmë së bashku, duke lënë mënjanë dallimet tona politike” tha ai.

Erdogan tha se Turqia duhet të përdorë 2 vitet e ardhshme deri në zgjedhjet e planifikuara në mënyrë efektive dhe të trajtojë problemet ekonomike dhe të sigurisë, duke nxitur reformat strukturore.

“Është thelbësore që të lëvizim nga mosmarrëveshjet zgjedhore dhe të përqendrohemi në agjendën tonë reale, veçanërisht në ekonominë dhe sigurinë,” shtoi ai.

Fitorja për Imamogluun sekularist të CHP në zgjedhjet komunale ishte një goditje e rëndë për Erdogan dhe i dha fund 25 viteve të kontrollit nga AKP dhe paraardhësit e saj islamikë në qendrën tregtare turke.

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan i ka bërë thirrje gjithë kombit të bashkohet për të zgjidhur çështjet kombëtare dhe për të lënë mënjanë dallimet politike tani kur zgjedhjet mbarojnë. Ai është zotuar të qëndrojë i gjatë kundër sulmeve të huaja që synojnë të shkatërrojnë ekonominë turke.