MENU
klinika

Dënimi për blerjen e S-400

A do të ketë Trump ‘mëshirë’ për Erdoganin?

17.04.2019 - 16:32

Erdogan duket se po pret nga Donald Trump më shumë sesa ai është i gatshëm të japë.

Erdogan dërgoi ndihmës të lartë, përfshirë dhëndrin e tij dhe tani ministrin e financave, për të bindur zyrtarët e SHBA këtë javë që Turqia të mos jetë një objektiv për sanksionet amerikane lidhur me blerjen e planifikuar të një sistemi mbrojtës ajror nga Rusia. Qëllimi ishte gjithashtu të qetësonin investitorët e SHB,  të shqetësuar rreth ekonomisë më të madhe të Lindjes së Mesme dhe trazirat politike.

“Turqia ka shumë pak miq në Uashington”, tha Gonul Tol, drejtor i Qendrës për Studime Turke në Institutin e Lindjes së Mesme në Uashington. Trump nuk mund “të shpëtojë pavarësisht premtimeve që u ka bërë turqve, sepse ka lojtarë të tjerë në Uashington që refuzojnë të tolerojnë politikat gjithnjë e më agresive të Erdoganit”, tha ajo.

Turqia duket e izoluar në mënyrë progresive, ndërsa Erdogan lufton për të ‘përmbajtur’ një sërë ngjarjesh që kërcënojnë të dëmtojnë vendin më shumë sesa në çdo kohë që nga marrja e pushtetit në vitin 2003.

Ekonomia hyri në recesionin e saj të parë vitin e kaluar dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar parashikon se do të bjerë me më shumë se 2 për qind në vitin 2019. Pozita e Erdogan si udhëheqës është e paprekur, por partia e tij qeverisëse AK papritur humbi kontrollin e qyteteve më të mëdha në zgjedhjet lokale më 31 mars.

Të martën, AKP kërkoi zyrtarisht një përsëritje të zgjedhjeve për kryebashkiak në Stamboll, duke pretenduar se humbja e tij ishte mashtrim. Pas një rinumërimi të pjesshëm, partia kryesore e opozitës tha se kandidati i saj fitoi. Nuk është e qartë kur bordi zgjedhor i Turqisë do të marrë një vendim.

Problemi më urgjent i Erdoganit është se SHBA kërcënon të shkëpusë Turqinë nga blerja dhe ndihmesa për të prodhuar luftëtarin F-35 të Lockheed Martin Corp, nëse vazhdon me planet për të blerë sistemin e mbrojtjes ajrore S-400 nga Rusia.

Pas një bisede me Erdoganin në dhjetor, Trump njoftoi se do të tërhiqte të gjitha forcat e SHBA nga Siria, siç kërkoi presidenti turk. Përfundimisht, Trump u pajtua me lutjet nga këshilltarët e tij dhe aleatët evropianë dhe ranë dakord të mbanin rreth 400 trupa.

“Erdogan qartë shpreson se Trump do të ndërhyjë për të parandaluar mosmarrëveshjen sistemin rus të mbrojtjes raketore S-400”, tha Anthony Skinner.

Pentagoni konfirmoi se Sekretari i Mbrojtjes i Mbrojtjes Patrick Shanahan u takua të martën me ministrin turk të Mbrojtjes Hulusi Akar, duke thënë në një deklaratë vetëm se ata “u takuan si partnerë strategjikë” dhe diskutuan “interesat”.

Albayrak u përpoq gjithashtu të rriste besimin tek ekonomia. “Ne kemi dalë nga një periudhë e vështirë me një sasi minimale dëmi”, tha ai.

Lira humbi gati një të tretën e vlerës së saj kundrejt dollarit vitin e kaluar. Ngadalësimi i aktivitetit, i shoqëruar me normën më të lartë të inflacionit dhe shifrat më të këqija të papunësisë për rreth 15 vjet, rezultoi në një humbje të papritur të qyteteve të mëdha në 31 mars në zgjedhjet komunale.

Shmangia e sanksioneve kur Turqia të marrë sistemet e mbrojtjes ajrore ruse është ajo që Turqia kërkon, por presidenti i SHBA dhe Departamenti i Shtetit nuk duket se do të ecin në këtë rrugë.

Me ndihmën e Firat Kozok, Kerim Karakaya, Asli Kandemir dhe Margaret Talev