MENU
klinika

Përplasje me policinë

Hong-Kong/ Gaz lotsjellës dhe llak piperi ndaj protestuesve

12.06.2019 - 10:58

Mijëra protestues dhe policë në Hong Kong janë të angazhuar në një protestë, ndërsa zemërimi rritet mbi një projekt-ligj që do të lejonte ekstradimin në territorin e Kinës.

Protestuesit kanë bllokuar rrugët kryesore rreth ndërtesave të qeverisë dhe kanë hedhur tulla dhe predha ndaj policisë.

Qeveria ende po këmbëngul projektligjin që do të lejonte ekstradimin në territorin e Kinës dhe pritet të kalojë votën e saj përfundimtare më 20 qershor.

Deri më tani, protestat kanë qenë kryesisht paqësore, ndërsa mijëra protestues dolën në rrugë dhe u përpoqën të bllokonin hyrjen në ndërtesat qeveritare përpara debatit të planifikuar të projekt-ligjit.

Por të mërkurën, demonstratat u përshkallëzuan, me gaz lotsjellës dhe llakun e piperit mbi protestuesit për t’i shpërndarë ata dhe tha se ishin të gatshëm të përdorin forcën.

Fotot në mediat sociale tregojnë protestuesit duke u përpjekur të mbrojnë veten me cadra, dhe policë të armatosur me plumba gome.

“Kjo sjellje ka shkuar përtej fushëveprimit të tubimeve paqësore”, tha të mërkurën forca policore e Hong Kongut.

Matthew Cheung, shefi i administratës së Hong Kongut, u ka bërë thirrje protestuesve të ndalojnë zaptimin e rrugëve kryesore dhe të shpërndahen sa më shpejt që është e mundur, raporton Sing Tao Daily.

Qeveria ka premtuar mbrojtje të të drejtave të njeriut ligjërisht të detyrueshme dhe masa të tjera që ajo thotë se do të lehtësojnë shqetësimet.

Megjithatë, kjo ka çuar në tubimet më të mëdha që territori ka parë që kur u kthye në Kinë nga britanikët në vitin 1997.

Por kritikët e projektligjit thonë se ata në ish-koloninë britanike do të ishin të ekspozuar ndaj sistemit të drejtësisë me të meta të Kinës, dhe kjo do të çonte në erozion të mëtejshëm të pavarësisë gjyqësore të qytetit.

Protestuesit, përfshijnë një gamë të gjerë njerëzish, nga biznesmenët dhe avokatët tek studentët, figurat pro-demokraci dhe grupet fetare.

“Kjo është loja përfundimtare për Hong Kongun, është çështje jete ose vdekjeje. Prandaj unë po vij,” tha Rocky Chang, një profesor 59-vjeçar, për agjencinë e lajmeve Reuters. “Ky është një ligj i keq”.

Ndryshimet do të lejojnë kërkesa për ekstradim nga autoritetet në territorin e Kinës, Tajvan dhe Macau për të dyshuarit e akuzuar për vepra kriminale si vrasja dhe përdhunimi.

Hong Kongu është pjesë e Kinës, por ka sistemin e vet gjyqësor. Zyrtarët e Hong Kong kanë thënë se gjykatat e Hong Kongut do të kenë fjalën përfundimtare nëse do të japin kërkesa të tilla ekstradimi dhe të dyshuarit e akuzuar për krime politike dhe fetare nuk do të ekstradohen.

Ka pasur shumë opozitë publike dhe kritikët thonë se njerëzit do të jenë subjekt i paraburgimit arbitrar, gjyqit të padrejtë dhe torturës nën sistemin gjyqësor të Kinës.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Protesta më e madhe që nga 1997

SHBA e shqetësuar për situatën në Hong-Kong