MENU
klinika

Kërkesa ende të paplotësuara

Hong-Kong/ Protesta të reja të premten

20.06.2019 - 16:17

Hong-Kong po përgatitet për një raund tjetër demonstratash pasi qeveria dështoi tu përgjigjej një liste të kërkesave të protestuesve duke përfshirë një hetim mbi brutalitetin e policisë dhe tërheqjen e ligjit për ekstradim brenda afatit përfundimtar të së enjtes pasdite.

Pas ndërprerjes së vendosur nga udhëheqësit e protestës, mesazhet filluan të qarkullojnë në mediat sociale duke i bërë thirrje njerëzve të mblidhen nga ora 7:00 të premten.

Qyteti ka qenë i elektrizuar nga një sërë protestash masive , dy marshime paqësore të së dielës në fundjavë të njëpasnjëshme dhe një demonstrim të paautorizuar në mesjavë që u bë i dhunshëm.

Njerëzit protestuan për shkak të shqetësimeve se ekonomia dhe shoqëria e qytetit do të dëmtohen në mënyrë fatale nga ligji i ekstradimit, i cili do t’u lejojë autoriteteve të dërgojnë njerëz për gjykim në sistemin e çoroditur, ndonjëherë brutal gjyqësor të Kinës.

Pjesëmarrja e madhe e detyroi shefen ekzekutive të Hong Kong-ut, Carrie Lam, të kërkonte publikisht falje dhe pezullimin e ligjit që kishte premtuar.

Mbështetësit e opozitës thonë se nuk i besojnë më Lam dhe duan që ligji të neutralizohet. Shumë prej tyre kanë bërë thirrje për dorëheqjen e saj.

Një protestë e ngjashme të mërkurën javën e kaluar u bë e dhunshme dhe ekziston frika se mund të ketë trazira të mëtejshme të premten.

Rreth dy milionë njerëz kanë morën pjesë, dhe kjo mund të jetë protesta më e madhe në historinë e Hong Kongut.

Hong Kongu është pjesë e Kinës, por ka sistemin e vet gjyqësor.Zyrtarët e Hong Kong kanë thënë se gjykatat e Hong Kongut do të kenë fjalën përfundimtare nëse do të japin kërkesa të tilla ekstradimi dhe të dyshuarit e akuzuar për krime politike dhe fetare nuk do të ekstradohen.

Ka pasur shumë opozitë publike dhe kritikët thonë se njerëzit do të jenë subjekt i paraburgimit arbitrar, gjyqit të padrejtë dhe torturës nën sistemin gjyqësor të Kinës.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN