MENU
klinika

Bashkimi i partive anti-emigracion

“Identitet dhe Demokraci”, aleanca e re e Salvinit

13.06.2019 - 18:36

Deputetët e partisë Le Pen dhe eurodeputetët e Matteo Salvinit kanë bashkuar forcat me partitë anti-imigracion në të gjithë Evropën për të krijuar grupin më të madh ekstrem të djathtë në parlamentin evropian.

I njohur si Identiteti dhe Demokracia (ID), grupi do të jetë  i pesti më i madh dhe ndikimi i tij mbi ligjshmërinë e BE duket i dyshimtë. Ndërkohë që tani e tutje ka 10% të deputetëve në parlamentin e ri evropian, krahasuar me 5% në seancën 2014-19, partitë e tjera nuk priten të votojnë deputetët e ekstremit të djathtë në pozita me ndikim.

Identiteti dhe Demokracia do të udhëhiqet nga Marco Zanni, një deputet i Partisë së Lidhjes së Italisë, i cili gëzonte sukses mahnitës në zgjedhjet evropiane në Itali. Lidhja udhëhiqet nga Salvini, i cili është gjithashtu zëvendëskryeministër i Italisë dhe ministri i brendshëm.

Zanni tha se dera ishte e hapur për partinë e Brexit dhe të tjerëve, siç ishte Vox i Spanjës. “Ne nuk ishim në gjendje të krijonim një grup të bashkuar për një numër arsyesh me partinë Brexit”, u tha ai gazetarëve në një konferencë për shtyp. “Kjo nuk është një humbje, është një marrëdhënie shumë e hapur, ne jemi të hapur për ta nëse duan të bashkëpunojnë”.

“Disa njerëz thonë se ne duam të shkatërrojmë BE-në, unë dua ta kundërshtoj këtë”, u tha gazetarëve Jörg Meuthen, nga grupi Alternative for Germany, një anëtar tjetër i ID.

Le Pen tha se mendime të ndryshme mbi çështje të tilla si sanksionet ruse nuk ishin të habitshme, duke pasur parasysh kulturat dhe traditat e ndryshme. “Për çështjet e mëdha kemi një vizion të përbashkët dhe ne jemi këtu për t’ju treguar këtë”, tha ajo.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga New York Times

A po gabon BE me Italinë?

Kadare dhe intelektualët paralajmërojnë

“Evropa do të zhduket nën dallgët e populizmit”