MENU
klinika

"Ëndrra e tij e madhe"

Salvini, i entuziazmuar për të takuar Trumpin

16.06.2019 - 10:50

Matteo Salvini i Italisë është gati për udhëtimin e tij të parë zyrtar në SHBA, por udhëheqësi populist ende nuk e di nëse do të marrë çmimin që dëshiron më së shumti: një audiencë me Donald Trump, njeriun që ai citon si frymëzimin e tij politik.

Zëvendëskryeministri, forca dominante në koalicionin qeverisës të vendit të tij, do të ulet të hënën në Uashington me të dy nënpresidentin Mike Pence dhe sekretaren e shtetit Mike Pompeo. Orari zyrtar i Salvinit nuk përfshin një takim me Presidentin Trump.

Megjithatë, një vizitë në Shtëpinë e Bardhë me Pence mund të sjellë disa përballje me presidentin, sipas tre zyrtarëve që kërkuan të mos përmendeshin për diskutimin e planeve konfidenciale.

Kjo mund të marrë formën e një takimi “spontan”, tha njëri nga zyrtarët, ndonëse Trump zakonisht takohet vetëm me krerët e shteteve ose udhëheqësit e qeverive.

Salvini foli me tone modeste të enjten kur u pyet për perspektivat për takimin Trump. “Unë jam vetëm zëvendëskryeministri,” tha Salvini për Bloomberg News.

Udhëheqësi i partisë së Lidhjes e ka portretizuar veten si Trump i Italisë. Partia e tij vlerëson administratën e Trump për parimet e përbashkëta me ta, si dhe për politikat ekonomike dhe të emigracionit, tha zëvendëskryeministri italian, për NBC News.

Është e rëndësishme që Italia të ketë një marrëdhënie të mirë me SHBA-në, shtoi ai.

Çdo gjë si një miratim nga Trump do të nxiste besimin tek Salvini në Itali. Partneri i koalicionit Luigi Di Maio i Lëvizjes Pesë Yjet, një rival i Salvinit, ende nuk është takuar me presidentin e SHBA.

Salvini është gjithashtu i etur për të bërë Italinë aleatin më të besueshëm të Trump në Evropë, në një kohë kur ka një  boshllëk të krijuar nga pasiguritë e Brexit dhe marrëdhëniet e tensionuara të SHBA me Angela Merkel dhe Emmanuel Macron të Francës.

“Unë do shkoj të merrem me rolin e Italisë në botë dhe të aleancës e cila ishte dhe mbetet e fortë midis Italisë dhe SHBA-së,” u tha Salvini gazetarëve në Romë të mërkurën.

Salvini mund të presë lavdërime për lidhjet e ngushta të Italisë me Shtetet e Bashkuara dhe vlerësimin për forcat e saj paqeruajtëse në vende si Afganistani dhe Iraku, sipas një prej zyrtarëve.

Por zëvendëskryeministri italian gjithashtu ka gjasa të kritikohet për qëndrimin ndaj sanksioneve të BE kundër Rusisë, tha zyrtari.

Salvini, i cili rregullisht e lavdëron Presidentin Vladimir Putin, i ka quajtur sanksionet “çmenduri ekonomike, sociale dhe kulturore”, edhe pse Italia nuk ka hequr dorë nga vetoja e rinovimit të tyre.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga New York Times

A po gabon BE me Italinë?

Kadare dhe intelektualët paralajmërojnë

“Evropa do të zhduket nën dallgët e populizmit”