MENU
klinika

Historia e pazakontë e Endrit

“Tumori i trurit”- më thanë mjekët!

09.06.2019 - 15:49

“Tumori i trurit” – thanë mjekët.

Pas shqyrtimit të skanimeve dhe përjashtimit të mundësive të tjera, kanceri ishte shpjegimi më i mundshëm për simptomat e pazakonta që Endri përjetoi që nga janari 2018.

Unë kisha lëvizje të pavullnetshme me dorën time të djathtë. Simptomat më të këqija të dukshme ishin halucinacionet dhe unë nuk isha gjithmonë i orientuar në kohë dhe vend.”

“Nuk isha më në gjendje të përpunoja faktin se një çelës hap derën. Ekrani i kompjuterit dukej krejtësisht i ndryshëm – ishte thuajse i huaj”, tha tani 42-vjeçari.

“Ajo që unë po perceptoja ishte ndryshe dhe kështu që unë përgjigjesha ndryshe-nëse dikush po kërkonte një stilolaps, unë do t’u jepja atyre, për shembull, një çelës”.

Gjatë një testi u zbuluan lezione të trurit.

Pas janarit, simptomat “përparuan shumë shpejt”, tha ai, duke kujtuar se shkoi në urgjencë të paktën 10 herë.

“Unë isha një rrezik për veten time dhe ndoshta për të tjerët,”- kujton Endri.

Në një skanim të trurit, mjeku i kujdesit parësor zbuloi një plagë të vogël në lobin e majtë të trurit të tij dhe menjëherë e dërgoi atë në spitalin e neurokirurgjisë.

“Ne vendosëm se me siguri do të ishte në interesin më të mirë për të bërë një biopsi të kësaj plage”, tha mjeku duke u bazuar në faktin se ai ishte i shëndetshme dhe i ri dhe kishte simptoma që mund të lidheshin drejtpërdrejt me vendndodhjen e plagës.

Përveç kësaj, ai nuk kishte faktorë rreziku për ndonjë gjë tjetër që mund të shpjegonte praninë e një plage të trurit.

“Më kanë thënë se ka shumë të ngjarë që një tumor malinj që do të kërkonte rrezatim dhe kimioterapi edhe pas operacionit”, tha Endri .

Kirurgjia do të ishte e rrezikshme, sepse vendndodhja e “tumorit” ishte shumë afër rajonit të trurit që kontrollon të folurën.

Endri, megjithatë, besonte se rreziku ishte i vlefshëm, “duke pasur parasysh se duhej të ishte një tumor malinj, unë ende mendoj se rreziku ishte me vlerë”.

Operacioni i parë, në thelb ishte një “operacion planifikimi”, shpjegoi mjeku, u zhvillua më 2 shtator 2018.

Një operacion i dytë për të hequr tumorin e dyshuar pasoi më 12 shtator.

“Ne bëmë një seksion të vogël të indit të trurit dhe ajo që pamë ishte një plagë shumë e mirë e mbyllur, e fortë, e cila ishte vezake”, tha mjeku. “Ajo dukej si një vezë: Madhësia njëjtë, me të njëjtën qëndrueshmëri.”

Një “tronditje” u gjet brenda trurit të Endrit.

“Prisni një të dytë, ky nuk është një tumor i trurit”, kujton mjeku kirurg.

I pyetur se si duket një tumor i trurit, ai qeshi: “Nuk duket si një vezë. Shumica e tumoreve të trurit janë shumë të butë, nuk janë shumë të definuar mirë, janë infiltrues dhe është e vështirë për të punuar rreth tyre.”

Shpejt, mjeku mori lezione të nxjerra larg fushës kirurgjikale, e vendosi nën një mikroskop kirurgjik dhe e hapi.

“Dhe ajo që doli ishte një shirit derri”, tha ai.

Shiriti i derrit ose ndryshe krimbat e zorrëve janë parazitë të vegjël që jetojnë në zorrët e disa kafshëve. Kafshët mund të infektohen nga këta parazitë nga ushqimi ose uji i kontaminuar. Ngrënia e mishit të pa gatuar mirë nga kafshët e infektuara është shkaku kryesor i zhvillimit të infeksionit të krimbave të zorrëve tek njerëzit.

Si erdhi atje?

Neurocisticercozë është termi mjekësor kur shiriti i derrit shkon në tru, tha mjeku.

Ata më të rrezikuar janë ata që udhëtojnë në vende ku kjo shirit i derrit është endemik dhe konsumohet ushqim i kontaminuar – zakonisht fruta të papërpunuara, perime të papërpunuara apo mish derri të papjekur.

Mjeku tha se shiritat e gjetura në tru “nuk janë shumë të rralla, por është shumë e pazakontë. Ndoshta një herë në dy vjet do të shihni diçka të tillë, nëse kjo do të ndodhë”.

“Nuk ka absolutisht asnjë shpjegim se si e kam marr këtë parazit”, tha Endri.

“Nuk kam udhëtuar jashtë vendit dhe nuk ha ushqime të papërpunuara apo mish të gjallë, të paktën jo me dashje, tha ai. Sa kohë kishte në trurin e tij është një tjetër mister”, tha ai.

“Ne jemi ende duke “kruar kokat “ për mënyrën se si ai e zhvilluar këtë”, tha mjeku.

“Nëse kishim ndonjë dyshim se mund të kishte qenë i ekspozuar ndaj shiritit të derrit ose menduam se kjo ishte potencialisht një parazit, do ta kishim trajtuar atë me antibiotikë në vend që ta trajtonim me kirurgji”.

Sot, Endri nuk ka simptoma dhe ndihet mirë. Ai është mirënjohës ndaj mjekut dhe të gjithë stafit mjekësor që kanë shpëtuar jetën e tij.

Nëse shiriti nuk ishte hequr (ose shkatërruar me antibiotikë), ai mund të kishte shkaktuar një goditje apo edhe vdekje.

Shumë njerëz më pyesin për këshilla mjekësore, këshilla të vetme që mund t’u jap është: “Nëse keni simptoma që nuk mund ti shpjegoni janë shqetësuese për ju, atëherë ju lutemi shkoni dhe konsultohuni me një mjek të mirë.”

“Jo çdo dhimbje koke rezulton të jetë një parazit.”