MENU
klinika

Kina 'ndërmjetëse'?

Vizita e Xi Jinping në Korenë e Veriut, një mesazh për Trump

23.06.2019 - 12:43

Dikur Pheniani e përshkruante veten si “vëllai i vogël” i Pekinit. Dashuria vëllazërore, marrëdhëniet midis dy vendeve nuk kanë qenë gjithmonë të qeta, por nuk kishte shenja të ndonjë trazire gjatë vizitës së Xi Jinping në Phenian këtë javë.

Udhëtimi i presidentit kinez erdhi në një kohë të dialogut të ‘ngrirë’ midis Phenianit dhe Shteteve të Bashkuara (dhe Koresë së Jugut). Ndërkohë që “lufta e fjalëve” midis Uashingtonit dhe Phenianit nuk është ringjallur, zemërimi i këtij të fundit me refuzimin e Uashingtonit për të hequr sanksionet është bërë i qartë.

Samiti i liderit të Koresë së Veriut Kim Jong-un dhe Presidentit të SHBA Donald Trump, në Singapor dhe Hanoi, ka sjellë pak progres në denuklearizimin e gadishullit Korean. Vizita e Xi mund të katalizojë dialogun?

Pas tri udhëtimeve të Kim në Kinë në vitin 2018, vizita shtetërore e Xi në Phenianin shënoi 70 vjetorin e marrëdhënieve diplomatike mes vendeve

.

Edhe para fillimit të vizitës, ky ishte një paralajmërim i zjarrtë për SHBA-në: nëse Tidet do të ktheheshin kundër Phenianit, Pekini nuk do të ngurronte ta ndihmonte vëllain e vogël.

Kina është parë ndërkombëtarisht si një fuqi përgjegjëse për të siguruar një Kore të Veriut të qëndrueshme. Nuk duhet të presim që mbështetja e saj për Phenianin, si humanitare dhe ekonomike, të ulet.

Duke i dhënë mbështetjen e tij “linjës së re strategjike” të Kim, e cila fokusohet në forcimin e ekonomisë, Xi shpreson të dëmtojë ambiciet dhe provokimet bërthamore të Kim.

Ndërsa përparësia e Pekinit mbetet paqja dhe stabiliteti në Gadishullin Korean dhe, në mënyrë ideale, Koreja e Veriut jo-bërthamore, Pheniani përfiton jashtëzakonisht nga sigurimet e tilla verbale. Kim, së paku për tani, merr ndihmë ekonomike nga Pekini. Është një fitore e favorshme.

Falënderimet e Xi-it për “masat aktive të Koresë së Veriut për të shmangur tensionet” gjatë vitit të kaluar dhe afirmimi i vullnetit të Kinës për të luajtur një “rol konstruktiv në arritjen e denuclearizimit të gadishullit Korean” do të kishte qenë fjalë pozitive për Kim të dëgjonte.

Nënkuptimet e “armiku i armikut tim është miku im” duken, duke pasur parasysh natyrën e trazuar të gjendjes aktuale të marrëdhënieve SHBA-Kinë.

Për ata që mendojnë se denuklearizimin e Koresë së Veriut është thjesht një çështje që duhet të zgjidhet nga Trump dhe Kim, Xi nuk bie dakord.

Mediat kineze shtetërore thanë se Kim afirmoi se Koreja e Veriut do të “shkonte përpara krah për krah” me Kinën dhe do të nxisë një “kapitull të ri të miqësisë dhe bashkëpunimit midis dy vendeve”.

Atë që kapitulli i ri do të përfshijë, do ta tregojë vetëm koha. Xi mund të mos jetë në gjendje të bindë Kim të braktisë ambiciet e tij bërthamore, por vizita e tij është padyshim një shenjë se SHBA duhet të bëjë dialog me Korenë e Veriut, jo më pak duke angazhuar aleatin e Uashingtonit, Seul.

Edward Howell është një studiues i ESRC në marrëdhëniet ndërkombëtare në Universitetin e Oksfordit, i specializuar në Azinë Lindore dhe Gadishullin Korean.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Një kundërshtar i përbashkët nuk mjafton...

Aleanca Kinë-Rusi është thjesht një iluzion…