MENU
klinika

Project Syndicate

A do vërtet Putin të jetë miku i Xi Jinping?

10.06.2019 - 18:05

Presidenti kinez Xi Jinping ishte mysafiri i Rusisë javën e kaluar. Ai buzëqeshte në kopshtin zoologjik të Moskës, ndërsa presidenti rus Vladimir Putin admironte pandat që Xi kishte sjellë.

Në një kohë kur Presidenti i SHBA, Donald Trump, po zhvillon një luftë tregtare kundër Kinës, Xi ka nevojë për një “mik të mirë” të ri. Sipas fjalëve të tij, ai ka gjetur Putin. Por a është e gjithë kjo dashuri e ndërsjellë në të vërtetë në interesin e Rusisë?

Ky nuk është një zhvillim i ri. Gjatë gjashtë viteve të fundit, Putini dhe Xi janë takuar të paktën 30 herë, dhe tregtia vjetore midis vendeve të tyre arrin në më shumë se 100 miliardë dollarë. Por marrëdhëniet dypalëshe janë thelluar në mënyrë të konsiderueshme kohët e fundit.

 

Për Rusinë, lidhjet më të ngushta me Kinën padyshim janë joshëse. Pas pesë vjetësh të sanksioneve ndërkombëtare, të imponuara ndaj Rusisë pas aneksimit të Krimesë, ofertat e Xi ofrojnë një pushim në dukje të mirëpritur.

Në fillim të viteve 1950, pak kohë pasi Partia Komuniste mori pushtetin në Kinë, ajo formoi një aleancë me Bashkimin Sovjetik. Sidoqoftë, marrëdhënia ishte gjithnjë e tensionuar, sepse Jozef Stalini dhe Mao Zedong konkurruan të dy për të udhëhequr lëvizjen komuniste ndërkombëtare.

Kjo është arsyeja pse Mao ishte kaq i zemëruar në vitin 1956, kur Nikita Hrushovi, e cila kishte marrë përsipër vdekjen e Stalinit tre vjet më parë, e denoncoi paraardhësin e tij. Si mund ta guxonte Hrushovi ta sfidonte statusin e lartësuar të Stalinit. Megjithëse Bashkimi Sovjetik përbënte 60% të eksporteve të Kinës, tensionet çuan në një ndarje dhjetëvjeçare.

Sot, Putini dhe Xi po konkurrojnë për lidership global në sfidimin e Shteteve të Bashkuara dhe Perëndimit.

Deri më tani, kjo ende nuk ka krijuar probleme të mëdha për Rusinë. Marrëveshja midis firmës ruse të telekomunikacioneve MTS dhe Huawei për të zhvilluar rrjetet e gjeneratës së ardhshme 5G në Rusi gjatë vitit të ardhshëm sigurisht që është e dobishme për të dyja palët. Por kjo marrëveshje u nxit nga nevoja e Kinës për të kompensuar presionin nga Perëndimi, i udhëhequr nga SHBA, i cili ka bllokuar Huawei-n.

Taktikat e Putinit ndonjëherë kanë qenë mbresëlënëse, duke identifikuar dhe shfrytëzuar mundësitë për të forcuar pozitën e Rusisë, madje edhe kur ka patur letra të dobëta. Aneksimi i Krimesë, pengoi integrimin paqësor të Ukrainës në strukturat perëndimore, megjithëse me çmimin e rënies ekonomike dhe izolimin ndërkombëtar.

Po ashtu, ndërhyrja e Kremlinit në Siri, e mundësuar nga mungesa e një strategjie koherente të SHBA, e bëri Rusinë lojtar kyç në Lindjen e Mesme. Dhe ndërhyrja në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016, ndihmoi në trazimin e politikës amerikan.

Por, në afat më të gjatë, këto bëmat e mëdha i kanë sjellë Putinit më shumë dhimbje koke sesa lumturi. Në fakt, strategjia nuk ka qenë kurrë forca e Putinit. Udhëheqësit kinezë, zakonisht kanë shkëlqyer. Xi nuk mund të jetë përjashtim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Një kundërshtar i përbashkët nuk mjafton...

Aleanca Kinë-Rusi është thjesht një iluzion…