MENU
klinika

Detaje

BE ‘shuplakë’ Serbisë, Kosova e barabartë me shtetet e tjera

30.08.2019 - 12:12

Zëvendëskryeministri i Parë dhe ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli, po përfaqëson Kosovën në takimin e rëndësishëm që shënon njëkohësisht fillimin e presidencës finlandeze të BE-së.

MPJ njofton se aktiviteti nisi me një pritje të Komisionarëve për punë të jashtme dhe zgjerim, ku morën pjesë shefat e diplomacisë së këtyre vendeve, pritje që ishte rast i mirë për një shkëmbim informal pikëpamjesh mes tyre.

Kosovën e përfaqëson ministri i jashtëm, Behgjet Pacolli, i ftuar nga drejtuesit më të lartë të Komisionit, në cilësinë e tij si shef i diplomacisë së Kosovës. Kosova merr pjesë si e barabartë me të gjithë shtetet e tjerë të rajonit.

Ministri Pacolli do të mbajë një fjalim, ku do të adresojë vizionin e Kosovës për bashkëpunimin rajonal, mundësitë e Serbisë në dialog dhe në shkëmbimet ekonomike në rajon dhe thirrjen e Kosovës për t’i dhënë fund izolimit të saj ndërkombëtar nëpërmjet liberalizimit të vizave, etj.

Sot, gjatë ditës, takimi vijon me një forum të përbashkët me dyer të mbyllura të shefave të diplomacisë së Ballkanit Perëndimor me 28 homologët e vet të Unionit, me takime dypalëshe, komunikim me mediat e shumta të krejt kontinentit, etj.

Aktiviteti në fjalë koincidon me stafetën e drejtuesve të institucioneve kryesore të Bashkimit Evropian tek udhëheqësja e re dhe fillimin e presidencës finlandeze.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN