MENU
klinika

Deklarimi i Daçiçit

‘Dialogun e udhëheqin Thaçi e Vuçiç’

23.12.2018 - 10:00

Pavarësisht se Kuvendi i Kosovës ka miratuar një rezolutë për dialogun me Serbinë, ku është caktuar edhe ekipi i ri negociues, i prirë nga kreu i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj dhe kryetari i PSD-së, Shpend Ahmeti, ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç, thotë se nuk ka asnjë indikacion se formati i dialogut Kosovë-Serbi mund të ndryshohet dhe shtoi se Serbia është e gatshme të vazhdojë bisedimet, por jo derisa të hiqet taksa për mallrat serbe.

Nuk ka bisedime nga pozicione të reja”, ka thënë Daçiç, për Radio Televizionin e Serbisë.

Në pyetjen nëse Fatmir Limaj është i pranueshëm për negociata me Serbinë, ai tha “sigurisht së nuk është”.

Sa i përket formatit të dialogut, ky format është i qartë: është presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç dhe kryetari i Kosovës Hashim Thaçi”, tha ai.

I pyetur nëse vendimi për Kosovën duhet të kthehet në Kombet e Bashkuara, ai tha se dialogu do të ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian, por se marrëveshja nuk do të ketë nëse nuk verifikohet nga Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara. /Konica.al/

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Përmbledhja ditore e rajonit

E pranon edhe Vuçiç lidhur me Kosovën


Dhe jo vëzhgues për mbikëqyrjen e zgjedhjeve

BE do të dërgojë vetëm një mision të ekspertëve zgjedhorë

Pas urimeve që i ka bërë presidentit të ri të SHBA-së

Hoti: Kosova e përkushtuar për kultivimin e raporteve me SHBA

Kryetarja e KQZ-së reagon mbi akuzat ndaj saj

“Kandidimin nuk po ua mohoj unë, por ligji”

Marrëveshja hyri në fuqi prej 20 janarit

Shqiptarët drejt Serbisë vetëm me kartë identiteti