MENU
klinika

"Macron nuk shpëtoi dot katedralen"

Brazili refuzon ndihmat për zjarret në Amazonë

27.08.2019 - 12:32

Një zyrtar i lartë brazilian i ka thënë Emmanuel Macron të kujdeset për “shtëpinë e tij dhe kolonitë e tij” pasi Brazili refuzoi një ofertë nga vendet e G7 me 20 milion dollarë (16 milion) për të ndihmuar në luftimin e zjarreve në Amazon.

“Ne e vlerësojmë, por ndoshta ato burime janë më të rëndësishme për Evropën pyjore,” i tha Onyx Lorenzoni, shefi i personelit të Presidentit Jair Bolsonaro, për faqen e internetit të lajmeve G1.

Udhëheqësit e vendeve të G7 e bënë ofertën e ndihmës në një samit të fundjavës në qytetin francez të Biarritz të pritur nga presidenti francez.

“Macron madje nuk mundi të shmangë një zjarr të parashikueshëm në një kishë që është një vend i trashëgimisë botërore,” tha Lorenzoni, duke iu referuar zjarrit që shkatërroi katedralen e Notre Dame në prill.

Ministri i mjedisit brazilian, Ricardo Salles, më parë u kishte thënë gazetarëve se vendi i tij mirëpriti fondet e G7, por pas një takimi midis Bolsonaro dhe ministrave të tij, qeveria braziliane ndryshoi mendim.

Njoftimi i paketës së ndihmës prej 20 milion dollarësh ishte rezultati më konkret i samitit tre ditor të G7 të demokracive të mëdha të industrializuara në Biarritz dhe synonte të jepte para për kombet amazonianë si Brazili dhe Bolivia, kryesisht për të paguar më shumë aeroplanët e zjarrfikësve.

Tensionet janë rritur midis Francës dhe Brazilit, pasi Macron bëri të ditur se zjarret në Amazonë ishin një krizë ndërkombëtare dhe se duhet të ishin një përparësi në samitin e G7. Bolsonaro reagoi duke akuzuar Macron se kishte një “mentalitet kolonialist”.

Duke folur në TV francez të hënën në mbrëmje, Macron përsëriti se Amazon ishte një çështje globale dhe intensifikoi kritikën e tij ndaj Bolsonaro. “Ne e respektojmë sovranitetin tuaj. Është vendi juaj, “tha Macron. Por pemët në Amazon janë “mushkëritë e planetit”, shtoi ai.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN