MENU
klinika

Greqia nuk gjen qetësi

Digjet Athina, zjarret rrezikojnë shtëpitë

13.08.2019 - 11:46

Një zjarr i madh ka përfshirë periferinë e Athinës duke rrezikuar pyjet dhe disa banesa.

Zjarrfikësit grekë kanë mundur ta vënë nën kontroll zjarrin e fuqishëm, ndërsa të paktën dy shtëpi u dogjën.

Fatmirësisht nuk pati raportime për të lënduar pasi policia evakuoi shpejt zonën dhe bllokoi rrugët.

Autoriteti i mbrojtjes civile tha se zjarri nisi rreth orës tre të mëngjesit në periferinë lindore Peania, në një zonë kodrinore të mbushur me pisha.

zjarr athine greqi
zjarr athine greqi

Më shumë se 130 zjarrfikës u dislokuan në vendngjarje për të ndaluar përhapjen e flakëve në zonat e banuara përreth. Edhe avionët zjarrfikës nga qielli ndihmuan në operacion.

Greqia është prekur nga një numër vatrash zjarri që nga fundjave kur erërat e forta dhe temperaturat rreth 40 gradë celcius ndihmuan në përshkallëzimin e situatës.

Të dielën, një zjarr në ishullin Elafonisos në rajonin e Peloponezit u vu nën kontroll pas dy ditësh përpjekje. Vlerësohet se është djegur thuajse çereku i ishullit ç’ka edhe ka detyruar autoritetet të evakuojnë një kamping dhe një hotel.

Fëmijët rrëfejnë tmerrin: Ndodhte çdo ditë!

Skandali seksual trondit Greqinë, murgu abuzon me 7 të mitur

Zgjerimi në det me 12 milje dhe marrëveshja

Këmbëngul ministri i Jashtëm grek: Nuk ka pengesa!

Foto/ Nis puna për normalizimin e zonave të prekura

Shënohen tre viktima nga cikloni i fuqishëm në Greqi

Gjendet pas disa orësh kërkimesh trupi i pajetë

Stuhia ‘Ianos’ i merr jetën fermerit shqiptar në Greqi