MENU
klinika

Takimi

Erdogan-Putin, sërish bashkë për Sirinë

27.08.2019 - 19:56

Turqia dhe Rusia kanë rënë dakord për hapat për “normalizimin” e situatës në veriperëndim të Sirisë, tha Presidenti Vladimir Putin të martën pas një takimi me Rexhep Tajip Erdogan.

Të dy vendet mbështesin anë të ndryshme kur bëhet fjala për Sirinë e shkatërruar nga lufta me Moskën që mbështesin presidentin sirian Bashar al-Asad ndërsa Ankaraja mbështet rebelët.

Sidoqoftë, ata nënshkruan Memorandumin e Soçit vitin e kaluar, duke u zotuar të krijojnë një zonë të çmilitarizuar në qeverinë Idlib të Sirisë.

Provinca veriperëndimore, e cila kufizohet me Turqinë, është kështjella e fundit e rebelëve në Siri.

Duke biseduar me gazetarët në fund të udhëtimit njëditor të Erdoganit në Rusi, të dy udhëheqësit nënvizuan se Siria duhet të mbetet një vend i unifikuar.

Erdogan shtoi, megjithatë, se Turqia kishte të drejtën e vetëmbrojtjes në kufirin e saj. “Unë ia përcolla vendosmërinë e vendit tonë për këtë çështje personalisht mikut tim të dashur Putin,” tha ai.

Udhëheqësi turk shtoi se Ankaraja do të vazhdojë bashkëpunimin e saj në industrinë e mbrojtjes me Moskën. Muajin e kaluar, Turqia mori dërgesën e parë të një sistemi të mbrojtjes raketore të prodhuar nga Rusia, një veprim që ka ndezur tensionet me aleatët e saj të NATO-s.

SHBA argumentoi që sistemi rus S-400 mund të përdoret për të mbledhur të dhëna mbi aftësitë e avionit luftarak F-35 dhe se informacioni mund të përfundonte në duart e Rusisë.

Trupat tokësore turke pritet të hyjnë në lindje të lumit Eufrat shumë shpejt, tha Presidenti Rexhep Tajip Erdogan të hënën, sipas Anadolu.

“Shpresoj që askush nuk do të përpiqet të provojë vendosmërinë e Turqisë për të pastruar kufijtë e saj nga terroristët”, tha Erdogan, duke folur në një ngjarje në qytetin lindor të Musit për të shënuar 948-vjetorin e Betejës së Malazgirt.

Erdogan paralajmëroi gjithashtu se Turqia është “plotësisht e përgatitur për të realizuar planet e saj”. Duke iu referuar vendosjes së zonës së sigurt në Siri, Erdogan tha: “Ndërlikimi i planeve në rajon dhe kurthet e pabesë nuk do të pengojë kurrë rrugën tonë.”