MENU
klinika

Nga Financial Times

Pse protestat e rusëve janë kaq të zbehta?

26.08.2019 - 18:02

Shumë protesta janë zhvilluar së fundmi në Rusi kundër Presidentit Vladimir Putin.

Burimet e pakënaqësisë përfshijnë inflacionin, standardet e jetesës, rritjen e moshës së daljes në pension, tarifat e reja rrugore për drejtuesit e kamionëve me ngarkesë  dhe përpjekjet për të kontrolluar median sociale.

Demonstratat javore në Moskë në mbështetje të zgjedhjeve të lira lokale kanë tërhequr një numër më të madh njerëish se në çdo kohë që nga trazirat e dimrit 2011-2012.

Në një kohë kur demokracia përfaqësuese dhe sundimi i ligjit po kërcënohen në vendet perëndimore, , protestat ruse janë një kujtesë e dobishme që dëshira e njeriut për drejtësia, dinjiteti dhe liria janë të papërballueshme.

Sidoqoftë, demonstratat politike në Moskë nuk kanë karakterin masiv të protestave të këtij viti në Hong-Kong, Algjeri ose Venezuelë.

Në thirrjen e tyre për zgjedhje vërtet konkurruese, ato i ngjajnë protestave të vitit të kaluar në Poloni kundër ndryshimeve të vendosura nga qeveria në sistemin gjyqësor që synojnë forcimin e kontrollit politik të gjykatave.

Një argument tjetër, është se presidenti ende gëzon mbështetje nga shoqëria ruse, edhe nëse popullariteti i tij ka rënë pas aneksimit të vitit 2014 të Krimesë dhe ndërhyrjes ushtarake në lindje të Ukrainës.

Putin ishte me të vërtetë një udhëheqës popullor nga 2000 deri në 2008, pjesërisht sepse i dha fund trazirave sociale të epokës së Boris Yeltsin, dhe për udhëheqjen e vendit në një epokë rritje të të ardhurave dhe mirëqenies.

Nina Hrushovi, një profesoreshë me seli në Punë Ndërkombëtare në Nju Jork dhe mbesa e Nikita Hrushovit, udhëheqësi i ndjerë Sovjetik, thotë: “Putin ka përsosur një sistem korruptimi, dyshimi, padrejtësie dhe frikësimi.”

Sistemi Putin nuk është akoma në telashe. Por asgjë nuk është përgjithmonë, madje as në Rusinë e përjetshme.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Project Syndicate

Ku shkoi pushteti i Putinit?!