MENU
klinika

Të gjithë duhet ti dini…

4 mënyra të shpejta për t’i dhënë fund kapsllëkut

18.09.2019 - 20:18

Amerikanët shpenzojnë më shumë se 250 milion dollarë në vit për ilaçe për një problem aq të zakonshëm sa kapsllëku.

Edhe pse mund të jetë zhgënjyese dhe e dhimbshme, në shumicën e rasteve ndodh sepse nuk hani mjaftueshëm fibra, ose jeni të dehidratuar.

 

  1. Pini çaj me limon dhe mjaltë

Bëni një çaj duke shtuar mjaltë dhe limon në ujë. Mjalti është një qetësues dhe gjithashtu ndihmon për të zvogëluar thartirën e çajit të shkaktuar nga limoni. Limoni vepron si një stimulues natyral për sistemin e tretjes dhe ndihmon në largimin e toksinave nga trupi.

  1. Pini shumë ujë

Burrat duhet të pinë të paktën 3.7 litra lëng dhe gratë 2.7 litra në ditë. Kjo për shkak se jashtëqitja e thatë e fortë është shkaku më i zakonshëm i kapsllëkut dhe pirja e mjaftueshme e ujit do ta mbajë trupin të hidratuar siç duhet dhe do ta bëjë të lehtë kalimin e jashtëqitjes. Uji dhe lëngjet e frutave janë më të mirat për të luftuar kapsllëkun. Lëngjet e dardhës dhe mollës janë laksativë të butë natyral, kështu që do të udhëtoni më mirë nëse i zgjidhni.

Shmangni pije me kafeinë dhe sodë pasi ato janë diuretikë, dhe në vend që të hidratojnë trupin tuaj, ata në të vërtetë do të lëshojnë më shumë lëng nga trupi juaj.

  1. Hani ushqim me fibra

Ushqimi me fibra vepron si një laksativ natyral. Ato ndihmojnë që metabolizmi juaj të mbajë më shumë ujë dhe për këtë arsye e rrisin atë. Ju duhet të përfshini të paktën 20-35 gram fibra në dietën tuaj ditore për t’i mbajtur gjërat të rrjedhin lirshëm. Burimet ushqimore që janë të pasura me fibra përfshijnë lakër të Brukselit, mollë, fiq, drithëra krunde dhe fasule të zeza.

Farërat dhe arrat si kungulli, susami, luledielli ose farat e lirit janë gjithashtu burime të mira të fibrave. Sidoqoftë, kujdes: mos hani fara liri nëse vuani nga çrregullime të gjakderdhjes, pengesa të zorrëve ose presion të lartë të gjakut. Nënat shtatzëna dhe ato që ushqehen me gji duhet gjithashtu ta shmangin atë.

 

  1. Përfshini kos në ushqimet tuaja, por qëndroni larg produkteve të tjera të qumështit

Edhe pse këshillohet të qëndroni larg produkteve të qumështit nëse vuani nga kapsllëku, kosi është përjashtim. Kosi përmban probiotikë si Bifidobacterium longum ose Bifidobacterium animalis të cilët studimet kanë treguar ndihmë në kalimin më të shpeshtë dhe më pak të dhimbshëm të jashtëqitjes.


Burimi: Bright Side