MENU
klinika

Tre misione gjatë natës së djeshme

Anija shqiptare Oriku shpëton 111 emigrantë në detin Egje

21.09.2019 - 09:40

Natë intensive për anijen shqiptare Oriku dhe ekuipazhin e saj me mision në detin Egje.

Mësohet se 111 emigrantë sirianë, irakenë e palestinezë u shpëtuan në 3 operacione të ndryshme brenda pak orësh, gjatë mbrëmjes së djeshme në ujërat mes Turqisë dhe Greqisë.

kolana e librave

21ebcfa4 3e55 4ea5 B9a5 505393614866

Lajmi është bërë i ditur nga vet ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka. Përmes një postimi në ‘Facebook’ Xhçka pohon se emigrantët, të cilët lundronin në 2 gomone dhe 1 skaf, iu dorëzuan Rojës Bregdetare turke.