MENU
klinika

Probleme për koalicionin qeverisës

Itali/ Ish-kryeministri largohet nga PD

17.09.2019 - 13:14

Ish-kryeministri i Italisë Matteo Renzi ka njoftuar se po largohet nga Partia Demokratike për të ngritur një lëvizje të re politike, duke zhvendosur ekuilibrin e pushtetit brenda qeverisë së brishtë të vendit.

Renzi tha se ai do të vazhdojë të mbështesë koalicionin midis Partisë Demokratike (PD) dhe Lëvizjes Pesë Yje, por pritet të marrë rreth 30 deputetë në partinë e tij të re, duke dobësuar ndikimin e liderit të PD Nicola Zingaretti.

Ndarja nga Partia Demokratike e Italisë është një fatkeqësi për senatorin 44-vjeçar, në një kohë kur sondazhet tregojnë se një shumicë e votuesve ende mbështesin Lidhjen.

Renzi foli me kryeministrin Giuseppe Conte në një telefonatë të hënën në mbrëmje, në të cilën ai tha se ai besonte se një parti e re do të ndihmojë në zgjerimin e apelit të qeverisë aktuale.

“Unë kam vendosur të lë PD dhe të ndërtoj së bashku me të tjerët një shtëpi të re për të bërë politikë në një mënyrë tjetër,” shkroi Renzi në një postim në Facebook.

Renzi tha në një intervistë me La Repubblica se ai nuk po përpiqej të dëmtonte Zingarettin. “Unë nuk kam ndonjë problem personal me Zingaretti dhe as ai nuk ka me mua,” tha ai. Zingaretti reagoi ndaj lajmeve të ndarjes duke e quajtur atë “një gabim”. “Tani le të mendojmë për të ardhmen e italianëve, punën, mjedisin, bizneset, shkollat, investimet”, shkroi ai në Twitter të martën.

Veprimi është kritikuar shumë nga figurat e partisë, të cilët argumentojnë se do të rritet rreziku i zgjedhjeve të reja që ndoshta do të shohin kthimin në pushtet të Matteo Salvini të Lidhjes.

Renzi pritet të përshkruajë zyrtarisht platformën e partisë së tij të re në një takim të mbështetësve dhe ligjvënësve në mes të tetorit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Sondazhet e La Republica

Populistët italianë nuk mposhten…

Deklarata e ish-kryeministrit italian

Brexit mund të shkatërrojë stabilitetin në Itali…