MENU
klinika

"Kampet e përqendrimit"

A ka pranuar ndonjëherë kritika Kina?!

30.10.2019 - 18:18

Shtetet e Bashkuara dhe 22 vendet e tjera në Kombet e Bashkuara e shtynë Kinën të martën të ndalojë “masakrën” ndaj uigurëve dhe myslimanëve të tjerë, duke bërë që i dërguari i Kinës në KB të paralajmërojë se kjo nuk ishte aspak “e dobishme” për bisedimet e vazhdueshme tregtare midis Pekinit dhe Uashingtonit.

Kina është “dënuar” shumë për krijimin e komplekseve në Xinjiang të largët, të cilat i përshkruan si “qendra të formimit profesional”. KB thotë se të paktën një milion igurirë etnikë dhe muslimanë të tjerë janë burgosur.

Negociatorët amerikanë dhe kinezë po punojnë për të përfunduar tekstin e një marrëveshjeje të përkohshme tregtare për Presidentin e SHBA Donald Trump dhe Presidentin Kinez Xi Jinping për ta nënshkruar në një samit të Bashkëpunimit Ekonomik Azi-Paqësor në Kili që fillon më 16 nëntor.

Kur u pyetën nëse deklarata duke kritikuar Kinën mund të ndikojë në bisedimet tregtare, zyrtarët kinezë i quajtën akuzat kundër Pekinit si të pabaza dhe një “ndërhyrje të rëndë në punët e brendshme të Kinës dhe provokim të qëllimshëm”.

Më vete, Ambasadori i Bjellorusisë i Kombeve të Bashkuara Valentin Rybakov iu drejtua Komitetit të Përgjithshëm për të Drejtat e Asamblesë në emër të 54 vendeve, përfshirë Kinë, Pakistan, Rusi, Egjipt, Bolivi, Republikën Demokratike të Kongos dhe Serbisë.

Deklaratat pasojnë një veprim të ngjashëm në Këshillin e KB për të Drejtat e Njeriut në korrik kur 22 shtete, përfshirë SHBA-në dhe Britaninë, shkruan një letër duke i bërë thirrje Kinës që të ndalojë veprimet e saj.

Si përgjigje, Arabia Saudite, Rusia dhe më shumë se 30 vende të tjera shkruajtën një letër që lavdëronte Kinën.

Akademikët kinezë për të drejtat e njeriut mbrojtën gjithashtu politikat e Pekinit në Xinjiang, Tibet dhe Hong-Kong gjatë një konference me reporterët në misionin e Kinës në Kombet e Bashkuara në New York javën e kaluar.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN