MENU
klinika

Nga The Washington Post

“Luftërat e pafundme” të Trumpit janë një gënjeshtër e madhe

11.10.2019 - 11:39

Presidenti Trump ka braktisur aleatët kurdë në Siri, duke deklaruar “Unë u zgjodha të dal nga këto luftëra qesharake të pafund” që e kanë lënë Amerikën “të rrënuar”.

Duke dëgjuar Presidentin, Amerikanët mund të mendojnë se ne ende ka një numër të madh të trupave amerikane që luftojnë në disa fronte në të gjithë Lindjen e Mesme. Por jo.

Ditët kur kishte qindra mijëra trupa në Lindjen e Mesme kanë ikur. Sot, ka 14,000 trupa në Afganistan, rreth 5.000 në Irak dhe vetëm 1.000 në Siri. Ky është një total prej rreth 20,000 trupash në të tre vendet. Por, ka rreth 37.950 trupa amerikane në Gjermani, 12.750 në Itali, 53.900 në Japoni dhe 28.500 në Korenë e Jugut, gjithsej mbi 133,000.

Në fakt, ka tre herë më shumë trupa të vendosur në Spanjë (3.200) sesa në Siri.

Aleatët amerikanë bëjnë pjesën më të madhe të “luftërave”, ndërsa trupat amerikane ofrojnë inteligjencë, planifikim operacional, mbështetje dhe koordinim ajror. Ata kanë ndihmuar në trajnimin dhe pajisjen e rreth 174,000 trupave afgane, 64,000 trupave irakiane dhe 60,000 trupave të Forcave Demokratike Siriane (SDF), të përbëra kryesisht nga luftëtarët kurdë.

Trumpit i pëlqen të thotë se ai “mposhti” Shtetin Islamik. Në të vërtetë, pjesa më e madhe e luftimeve u kryen nga aleatët kurdë, të trajnuar dhe mbështetur nga forcat e SHBA të Operacioneve Speciale. Siç shpjegon gjenerali Joseph Votel, i cili shërbeu si komandant i forcave amerikane në Lindjen e Mesme, “Për më shumë se katër vjet, SDF çliroi dhjetëra mijëra milje katrorë dhe miliona njerëz nga ISIS. Gjatë gjithë luftës, ajo pësoi afro 11,000 viktima. Për krahasim, gjashtë anëtarë të shërbimit amerikan, si dhe dy civilë, janë vrarë në fushatën anti-ISIS. ”

Kurdët mbajtën barrën e luftës dhe barrën e viktimave dhe ata e përzunë Shtetin Islamik nga kalifati i tij fizik. Por terroristët nuk janë mposhtur. Ata kanë ende dhjetëra mijëra luftëtarë dhe burime të mëdha financiare.

Kush do t’i ndalojë ata? Meqenëse Trump e ka zvogëluar praninë ushtarake amerikane në Siri në vetëm 1.000 trupa, kjo do të thotë që varen nga kurdët.

Por nëse lejojnë që Turqia të zhdukë kurdët, kush do të mbetet në Siri për të luftuar Shtetin Islamik? Përgjigja: Askush.

A është Trump i gatshëm të vendosë forcat amerikane për këtë?

Braktisja e kurdëve është nisja e një lufte të pafund dhe jo një strategji për t’i dhënë fund asaj.

Pa mbështetjen e SHBA, kurdët nuk do të kenë zgjidhje tjetër përveçse t’i drejtohen Rusisë, Iranit dhe regjimit të presidentit sirian Bashar al-Asad për mbrojtje. Si rezultat, Irani do të zotërojë të gjithë Sirinë, duke i dhënë asaj një pozitë strategjike në Lindjen e Mesme dhe një bazë nga e cila të sulmojë Izraelin.

Braktisja e kurdëve do të fuqizojë Iranin si kurrë më parë, do të rrisë rrezikun për Izraelin dhe do ti bëjë amerikanët që të vendosin më shumë trupa në rajon për të luftuar agresionin iranian.

Thirrja se Amerika po lufton “luftëra të pafund” është një idiotësi. Forcat amerikane nuk po bëjnë luftime, por përkundrazi armatosin dhe stërvitin aleatët që po bëjnë luftimet për ta.

Nëse amerikanët nuk duan që forcat amerikane të luftojnë “luftëra të pafundme”, atëherë nuk mund të tradhtojnë aleatët.

Marc A. Thiessen, kolumnist i The Washington post.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Fundi i konfliktit shtatëvjeçar?

Erdogan: Do ta pastrojmë Sirinë nga kurdët dhe IS