MENU
klinika

Vdekje e tmerrshme

Monroe u drogua dhe përdhunua në grup nga burra me pushtet

03.10.2019 - 15:10

Marilyn Monroe u drogua dhe u sulmua seksualisht nga burra me pushtet gjatë fundjavës së fundit të jetës së saj, zbulon një episod krejt i ri i “The Killing Of Marilyn Monroe”.

Pjesa e shtatë e serialit në lidhje me jetën dhe karrierën tronditëse së aktores të ndjerë zbuloi situatën e tmerrshme që Monroe gjeti veten në 28 dhe 29 korrik 1962, vetëm një javë para vdekjes së saj së papritur.

Narratori i podcast-it shpjegoi se ish, Frank Sinatra e ftoi atë në vendpushimin e tij Cal Neva Lodge në Liqenin Tahoe, Kaliforni për të “diskutuar një projekt filmi”. Sidoqoftë, qëllimet e vërteta të Sinatrës u nxitën nga bosi Sam Giancana, i cili urdhëroi këngëtarin të ftojë Kennedyn në një përpjekje për të kapur Monroe në aktin e marrëdhënies me Presidentin John F. Kennedy dhe vëllain e tij, Bobby Kennedy.

Monroe në atë kohë nuk e dinte që dhoma e saj ishte plot me kamera – dhe do të futej në një festë që e vendosi atë në rrezik të madh, pohoi podcast.

“Marilyn ishte në një situatë të tmerrshme dhe ajo po pinte shumë dhe po merrte shumë pilula,” pohoi gazetari Charles Casillo në episod.

“Marilyn Monroe kishte frikë për jetën e saj. Ishte një situatë e cila doli jashtë kontrollit, “shtoi autori Fabulous Gabriel. “Marilyn Monroe u shfrytëzua. Ajo ishte e droguar. Ata bënë një festë të egër atje “.

kolana e librave

Podcast ekspozoi se sa traumatike ishte fundjava e fundit e Monroe. Përveç që ishte droguar, ajo u drogua dhe u përdhunua nga burrat në dhomë, tha Casillo më tej.

Siç dihet marrëdhënia e Monroe me Presidentin JFK dhe Bobby Kennedy e bënë atë një peng në komplotin e turmës për të shantazhuar familjen e fuqishme politike. Ajo më parë ishte përgjuar nga FBI dhe CIA mbi sekretet e saj në lidhje me vëllezërit Kenedi.

Për habinë e Monroe, madje edhe ish-bashkëshorti i saj, Joe DiMaggio nuk erdhi ta shpëtojë atë gjatë fundjavës së saj të fundit të jetës. Legjenda e Yankees – i cili dihej se e nxirrte gjithmonë Monroen nga situata të rrezikshme – iu tha nga Sinatra që “të merrte parasysh biznesin e tij”, shpjegoi episodi.

Monroe u gjet e vdekur në shtëpinë e saj ditë më vonë, më 5 gusht 1962. Megjithë shumë njerëz të afërt me të, duke ditur që ajo shpesh mendonte për vetëvrasjen besuan se ajo u vetëvra.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nuk do ta besoni arsyen!

Marilyn Monroe u vra nga CIA