MENU
klinika

Të mirat që na fal

Shega një “burim” vitaminash dhe antioksidantësh

26.10.2019 - 22:10

Shega , simboli i mirëqenies, jetëgjatësisë dhe mbarësisë, është një frut që duhet të zërë patjetër një vend në mbajtësen e frutave në shtëpitë tona.

Pema e këtij fruit të përgjakshëm mund të jetojë deri në 200 vjet.

Shegë janë në treg tashmë ndaj të gjitha moshat duhet t’i hanë çdo ditë pa u menduar dy here. Lehtësisht mund të quhet minierë vlerash ushqyese pasi është e pasur me vitaminën A, vitaminë B5 (acidi pantotenik), E, C, acid folik, kalium dhe fosfor,antioksidantë.

  • Përbërësit e mësipërm ndihmojnë në luftimin;

-kolesterolin e lartë;

-hipertensionin;

-arteriosklerozën;

-infeksionet e mishrave të dhëmbëve;

-kancerin e prostatës;

-sëmundjet e zemrës;

-obezitetin;

-parandalojnë hemorroidet, ndihmojnë gratë gjatë menopauzës;

-pastron gjakun. Shega është e pasur me flavonoide, përbërës që i bën më elastike venat, duke parandaluar kështu sëmundjet kardiovaskulare. Ndërsa vitamin C pastron gjakun nga yndyrnat dhe ndihmon në një funksionim më të mirë të aparatit kardiovaskular. Këshillohet të konsumohet rregullisht gjysmë gote lëng shege, çdo mëngjes për dy muaj me radhë;

-balancon çrregullimet hormonale. Sipas studimeve të fundit shegët kanë një veprim balancues në sistemin hormonal. Shërben si katalizator i çrregullimit të humorit te femrat në menopauzë;

-përfitime nga ky frut kanë dhe meshkujt. Sidomos ata që vuajnë nga tumori i prostatës. Lëngu i këtij fruti shërben si mburojë kundër qelizave të kancerit;

-shërben për të luftuar virozën tek fëmijët dhe njerëzit e moshës së tretë;

-forcon sistemin imunitar;

-largon toksinat nga organizmi;

-përshpejton trejten.

Lehtësisht ky frut mund të quhet ”minierë” e vërtetë vlerash ushqyese.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN