MENU
klinika

Shkrimtari takon gjimnazistët

Zija Çela: Handken e ka juria, Bota ka Kadarenë!

12.10.2019 - 18:23

       Shkrimtari Zija Çela, zhvilloi një takim me nxënës të klubit të librit, nga gjimnazi “Petro Nini Luarasi”. Shkas, veç të tjerash, u bë diskutimi mbi librin me tregime nga autori: “Princi i buzëqeshjes”.

Një bisedë me ngjyrat kureshtare të moshës, e solli shkrimtarin për t’iu kujtuar të rinjve, se çfarë vlen më shumë në jetë, janë shumë më pak sesa duket.

 

Shkrimtari Zija Çela, gjatë ceremonisë së promovimit të librit të tij, me titull “Princi i Buzëqeshjes”

“Me dasht, me besu tek vetja, me fal buzëqeshje”, – këtë mesazh u dha gjimnazistëve, autori i mirënjohur Zija Çela, fitues në vite i disa çmimeve letrare.

Biseda, që solli në vëmendje fillesat e tij si shkrimtar,apo edhe pushtetin e një shkrimtari, nuk la pa cekur as nobelistin e saposhpallur, Peter Handke dhe çmimin e tij shumë të diskutuar.

 

Zija Çela, u shpreh për Nobelin: “Juria e Nobelit hodhi në erë paturpësisht moralin e vet, duke iu kundërvënë moralit të njerezimit, atij që është nënshkruar edhe në Kartat e OKB. Prandaj, Handken ka juria, Bota ka Kadarenë. Madje, në katin ma të epërm, atë të nivelit Mbinobel, në shoqërinë e Borgesit, Tolstoit, etj.

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Shprehje për Shkodrën

Çka e cila është Shkodra?

E folura fluturon, ndërsa fjala e shkruar mbetet

Vdekja më vjen prej syve të tillë

“Gjenerali” vijon të admirohet

“Le Monde”: Kadare mes 100 titujve të shekullit


U shfaq në Teatrin e Operas dhe Baletit

“La Boheme” e Puccinit, një opera për rritjen

Dita e lindjes dhe e vdekjes së William Shakespeare

Shkrimtari që ngriti artin poetik në majat më të larta

Vdekja e dy kolosëve të letërsisë botërore

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Librit