MENU
klinika

Nga The Washington Post

Çfarë e mban ende ‘ndezur’ konfliktin Rusi-Ukrainë?

14.11.2019 - 10:28

Diplomati i lartë i Amerikës në Ukrainë, William B. Taylor Jr., e përshkroi Rusinë të mërkurën si “fqinj fisnik i Ukrainës”.

Komentet e Taylor u kthye vazhdimisht pas në kohë, në konfliktin e vazhdueshëm midis Ukrainës dhe separatistëve pro-rusë që filloi në 2014. Rusia nisi provokimin dhe më pas mbështeti luftëtarët në dy rajonet lindore të Ukrainës, përfshirë Donbas.

Lufta shpërtheu pasi një kryengritje popullore në Kievv dërgoi presidentin e korruptuar dhe miqësor të Kremlinit, Viktor Janukoviç, në mërgim përtej kufirit në Rusi.

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin nisi aneksimin e gadishullit të Krimesë, ku Rusia tashmë kishte një bazë detare, dhe më pas nxiti kryengritjen në rajon, kryesisht Donbasas që fliste rusisht kundër “fashistëve” që supozonin se kishin marrë kontrollin në Kiev.

Separatistët janë një grup i përzier. Ata përfshijnë luftëtarë lokalë, përfshirë disa nga radhët e krimit të organizuar, dhe disa militantë nga pala ruse.

Moska mohon se mbështet drejtpërdrejt njësitë lindore të Ukrainës. Por ndihma ruse e mban të gjallë luftën.

Vitin e kaluar, një ekip ndërkombëtar i hetuesve të udhëhequr nga Hollanda arriti në përfundimin se një raketë që rrëzoi një avion të Malajzia Airlines mbi Ukrainën Lindore në 2014 erdhi nga ushtria ruse. Sulmi vrau 298 vetë që ishin në bord. Rusia mohon çdo lidhje me fatkeqësinë.

Më shumë se pesë vjet më vonë, lufta vazhdon. Separatistët nuk janë mposhtur, por mbështetja e Putinit ka krijuar një ndarje midis shumicës së ukrainasve dhe Rusisë që do të duhen breza të tërë, mbase për t’u shëruar.

Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera vendosën sanksione ndaj Rusisë, për aneksimin e Krimesë. Nën udhëheqjen e Presidentit Barack Obama, Shtetet e Bashkuara i dhanë Ukrainës një sasi të kufizuar të materialeve ushtarake dhe trajnime.

Rreth 13,000 njerëz kanë vdekur në luftë, nga të dy palët, dhe shumë ukrainas janë lodhur prej saj.

Miqtë në kryeqytetet evropiane gjithashtu po shqetësohen.

Diplomatët amerikanë, mes tyre Taylor dhe George Kent, ndihmës sekretari i shtetit, u përpoqën këtë verë të përqendrojnë vëmendjen te kërcënimi i Rusisë dhe rëndësia strategjike e Ukrainës për sigurinë e SHBA. Të dy shqetësohen nga qëndrimi i Trump ndaj Ukrainës.

Në pranverë, aktori Volodymyr Zelensky, fitoi postin e presidentit. Pa hyrë në detaje, ai ka folur për gjetjen e një mënyre për t’i dhënë fund luftës.

Në shtator, Ukraina dhe Rusia shkëmbyen 70 të burgosur. Në tetor, Zelensky tha se ishte i gatshëm të eksploronte një strategji  për bisedimet e paqes të quajtur Formula Steinmeier. Kjo çoi në protesta në Kiev.

Analistët në Ukrainë mendojnë se “pazaret” e Zelensky me Rusinë janë prekur tepër nga përpjekja e Trump për të detyruar Ukrainën të hetonte Bidenin, kandidatin në zgjedhjet e SHBA 2016.

E gjitha kjo e ka zënë ngushtë Zelenskyn.

Will Englund, Redaktor për politikën e jashtme në Washington Post dhe një korrespondent veteran nga Moska.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ konica.al