MENU
klinika

Pas 30 ditësh

Incidenti Rusi-Ukrainë/ Përfundon ligji ushtarak

26.12.2018 - 14:39

Ligji ushtarak i deklaruar në pjesë të Ukrainës ka përfunduar pas 30 ditësh, mes tensioneve të vazhdueshme me Rusinë në ngushticën Kerç.

Masa ishte në fuqi në 10 rajone përgjatë Detit të Zi dhe pranë kufijve të Ukrainës me Rusinë dhe Moldavinë.

Ligji u shpall pas kapjes së tre anijeve të Ukrainës detare dhe 24 marinarë nga forcat ruse në nëntor. Gjatë emergjencës, forcat e armatosura të Ukrainës u vunë në gatishmëri luftarake dhe u thirrën forcat ushtarake rezervë.

Njerëzit rusë të moshës 16 deri në 60 vjeç u ndaluan të hynin në Ukrainë sipas ligjit ushtarak, i cili përfundoi në orën 12:00.

Ministria e Punëve të Jashtme e Rusisë tha të mërkurën se shpresonte që vendet perëndimore të mos merrnin pjesë në ndonjë përpjekje të Ukrainës për të krijuar “një provokim” pranë ngushticës së Kerçit dhe ta pengonin Kievin të shtonte tensionin.

Ukraina tha javën e kaluar se po planifikonte të dërgonte anije luftarake në portet e saj të Detit Azov përmes ngushticës së Kerçit, pavarësisht kapjes së tre anijeve të marinës dhe ekuipazheve të tyre në nëntor.

Ministri britanik i mbrojtjes, Gavin Williamson, vizitoi Ukrainën javën e kaluar ku i tha homologut të tij ukrainas se Deti i Zi nuk i përket Rusisë dhe se Britania kishte dërguar një anije të Marinës Mbretërore atje për të treguar se Kievi nuk ishte vetëm.

Një ministër ukrainas i kërkoi bllokut të vendosë sanksione mbi Moskën.

Ivanna Klympush-Tsintsadze, zëvendëskryeministrja e Kievit për integrimin evropian dhe euroatlantik, tha se Rusia po përpiqej të shkatërronte unitetin e BE.

Kievi dhe SHBA po intensifikojnë përpjekjet për të bindur vendet e BE për t’u përgjigjur më fuqishëm veprimtarive të Rusisë në Ukrainë.

Tensionet u shtuan muajin e kaluar kur forcat ruse kapën anijet e Ukrainës dhe ekipet e tyre ndërsa u përpoqën të lundronin nga Deti i Zi përmes Ngushticës së Kerçit. Kiev e përshkruan incidentin, si pjesë e një bllokade ekonomike për Ukrainën.

Zëvendëskryeministrja e përshëndeti vullnetin e liderëve të BE këtë muaj për sanksionet ndaj Moskës mbi aneksimin eKrimesë dhe rolin në zgjedhjet në rajonet e shkëputura lindore të Ukrainës. Por ajo bëri thirrje për masa të mëtejshme.

Diplomatët e BE thonë se vendet anëtare po debatojnë nëse duhet të imponojnë masa të caktuara kundër zyrtarëve rusë siç janë komandantët ushtarakë që konsiderohen përgjegjës.

Pas bashkimit me Klympush-Tsintsadze në Bruksel, Kurt Volker, i dërguari i SHBA për krizën e Ukrainës, udhëtoi për në Kiev si pjesë e një përpjekjeje për të organizuar një “përgjigje të mirëorganizuar perëndimore”.

Klympush-Tsintsadze tha se Rusia po bënte “luftë kundër perëndimit dhe kundër rregullave që kanë udhëhequr rendin botëror”.

“Rusia po i përdor këto çarje midis kryeqyteteve të ndryshme dhe brenda shoqërive dhe po përpiqet të thellojë këto çarje në mënyrë që uniteti të shkatërrohet. Dhe kjo është arma që Rusia po përdor kundër Evropës, “tha ajo./konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Tensionohen përsëri marrëdhëniet

Incident në Detin Azov/ Rusia sulmon anijet ukrainase