MENU
klinika

Sulmi ndaj anijeve ukrainase

Putin: Incidenti është strategji e Poroshenkos për popullaritet

28.11.2018 - 15:00

Presidenti rus Vladimir Putin ka akuzuar udhëheqësin e Ukrainës, Petro Poroshenko, për përpjekjen për të rritur popullaritetin e saj përpara zgjedhjeve të vitit 2019 me një konfrontim detar kundër Krimesë.

Rojet kufitare të FSB-së ruse sulmuan dy anije ukrainase dhe kanë tentuar kapjen e tyre.

“Ai duhej të bënte diçka për ta bërë situatën më të tensionuar” tha Putin në një forum investimi të mërkurën.

Poroshenko ka shpallur ligjin ushtarak për 30 ditë në përgjigje të krizës.

Vendimi, i mbështetur nga parlamenti, prek 10 rajone të kufirit ukrainas dhe udhëheqësi ukrainas e bëri të qartë në një intervistë televizive se vendi ishte nën kërcënimin e Rusisë.

Nё reagimin e tij të ashpër, Poroshenko foli pёr “njё akt të ri agresioni tё armatosur” dhe vendosi ushtrinё në gjendje gatishmërie, duke nёnshkruar njё dekret pёr shpalljen e ligjit tё luftёs pёr 30 ditёt në vijim.

Parlamenti nё Kiev miratoi dekretin e presidentit Petro Poroshenko, ndërsa BE-ja është alarmuar nga ideja se konflikti mund tё devijojё nё njё pёrshkallёzim tё ri ushtarak.

Të paktën tre marinarë ukrainas u plagosën të dielën pas tensioneve në afërsi të ngushticës së Kerçit, kalimi midis Detit të Zi dhe Detit të Azov në brigjet e Krimesë.

Gadishulli u aneksua nga Rusia në vitin 2014.

Në këtë pjesë, forcat qeveritare të Ukrainës luftojnë separatistët pro-rusë qysh nga ai vit. Konflikti ka lënë mbi 10,000 njerëz të vrarë.

Të tre anijet lundronin nga Odesa në Mariupol, një port i madh ukrainas në detin Azov, kur u përballën me katër anije ruse.

Të dy vendet ranë dakord të ndajnë detin në një traktat të vitit 2003, por vendimi i Rusisë për të ndërtuar një urë në Kerç këtë vit, përkeqësoi tensionet.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Tensionohen përsëri marrëdhëniet

Incident në Detin Azov/ Rusia sulmon anijet ukrainase