MENU
klinika

Tensionohen përsëri marrëdhëniet

Incident në Detin Azov/ Rusia sulmon anijet ukrainase

25.11.2018 - 13:40

Rusia dhe Ukraina akuzuan njëra-tjetrën për shkeljen e ligjit ndërkombëtar të dielën pasi rojet kufitare ruse u përpoqën dhe nuk arritën të ndalonin dy anije të Ukrainës që rrethonin Krimenë në një port ukrainas.

Incidenti në Detin e Zi reflekton tensionet në rritje mes Moskës dhe Kievit rreth Detit të Azovit, mbi të cilin të dy vendet kanë të drejtën e përdorimit.

Ai shtrihet në lindje të gadishullit të Krimesë, i cili u aneksua nga Rusia në vitin 2014 dhe në jug të rajoneve të mbajtura nga separatistët pro-rusë.

Rusia dhe Ukraina, marrëdhëniet e të cilëve mbeten shumë të tensionuara pas aneksimit të Krimesë të vitit 2014 të Moskës dhe mbështetjes së saj për një kryengritje pro-ruse në Ukrainën lindore, kanë akuzuar njëri tjetrin për sulme ndaj anijeve të njëra-tjetrës në këtë zonë.

Të dielën, marina ukrainase tha se kishte dërguar dy anije të vogla nga porti i Odessa në Mariupol, një udhëtim që kërkon që ata të kalojnë nga Deti i Zi përmes Strait Kerç në Detin e Azov.

Në deklaratë u tha se anijet ruse të rojeve kufitare kishin provuar t’i ndalonin duke i sulmuar dhe duke shkaktuar dëme jo serioze.

Deklarata e marinës thotë se veprimet ruse ishin një shkelje e Konventës së OKB-së mbi Ligjin e Detit.

Agjencitë ruse të lajmeve raportuan se shërbimi i sigurisë FSB të Rusisë kishte akuzuar Ukrainën se nuk e kishte njoftuar atë përpara udhëtimit, diçka që Kievi e mohoi.

Tensionet janë rritur muajt e fundit. Rusia ka rritur praninë e saj ushtarakenë detin Azov, ndërsa disa i quajnë veprimet e saj një “bllokadë ekonomike”. Më shumë se 10,000 njerëz kanë vdekur në rajonin lindor Donetsk dhe Luhansk qëkur separatistët u shpërngulën kundër shtetit ukrainas në prill 2014. Rusia aneksoi gadishullin e Krimesë po atë muaj. Ukraina dhe Perëndimi akuzojnë Rusinë për dërgimin e trupave të saj në rajon dhe për armatosjen e separatistëve. Moska e mohon këtë, por pranon se “vullnetarët” rusë po i ndihmojnë rebelët.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Disa çështje ende të pambyllura

Çfarë e pengon marrëdhënien Francë-Rusi?

Deklarata e gjeneralit britanik

Britania: Rusia më e rrezikshme se ISIS