MENU
klinika

Zotimi i presidentit turk

Erdogan: Nuk largohemi nga Siria derisa të ikin të gjithë

08.11.2019 - 19:48

Turqia nuk do të largohet nga Siria derisa vendet e tjera të tërhiqen, u citua Presidenti Tayip Erdogan të thoshte të Premten, dhe Ankaraja do të vazhdojë ofensivën e saj ndërkufitare kundër luftëtarëve kurdë derisa të gjithë të largohen nga rajoni.

Turqia nisi hyrjen e saj të tretë ushtarake në veri-lindje të Sirisë muajin e kaluar për të përzënë luftëtarët kurd të YPG nga kufiri i saj dhe për të krijuar një “zonë të sigurt”, ku synon të vendosë deri në 2 milion refugjatë sirianë.

Pasi zuri një tokë prej 120 km (75-milje) tokë përgjatë kufirit, Turqia arriti marrëveshje me Shtetet e Bashkuara dhe Rusinë për të mbajtur milicinë kurde larg nga ajo zonë.

Duke folur para gazetarëve, Erdogan tha se Turqia do të largohej vetëm nga Siria pasi të jenë larguar edhe vendet e tjera, duke shtuar se ofensiva turke do të vazhdojë derisa të gjithë militantët të largohen nga zona.

“Ne nuk do të largohemi këtu derisa të largohen vendet e tjera,” u citua ai të thoshte nga transmetuesi NTV.

Sipas marrëveshjeve të saj me Uashingtonin dhe Moskën, Ankaraja ndaloi ofensivën e saj në këmbim të tërheqjes së luftëtarëve të YPG. Ndërsa zyrtarët amerikanë dhe rus kanë thënë se luftëtarët kurdë janë larguar nga rajoni, Erdogan të enjten akuzoi Rusinë dhe Shtetet e Bashkuara se nuk e përmbushin pjesën e tyre.

Aleatët evropianë të Turqisë kanë thënë se sulmi do të pengojë betejën kundër Shtetit Islamik. Ankaraja ka hedhur poshtë akuzën, duke thënë se aleatët e saj duhet të mbështesin planet e saj për të rivendosur pjesën më të madhe të 3.5 milion migrantëve sirianë që pret Turqia.