MENU
klinika

Për nga efikasiteti dhe jo çmimi

15 transferimet më të mira të dekadës së fundit

31.12.2019 - 12:56

Nuk janë shitjet apo blerjet më të shtrenjta, por më efikaset dhe që janë marrë me kosto të ulët e më pas kanë shumëfishuar vlerat.

Goal.com” ka përzgjedhur 15 transferimet më të mira të 10 viteve të fundit, duke marrë parasysh çmimin, performancën, suksesin dhe vlerën e shitjes.

RENDITJA

1.Alisson: Roma te Liverpool (72 milionë €)

2.David Silva: Valencia te Manchester City (29 milionë €)

3.Jadon Sancho: Manchester City te Borussia Dortmund (8 milionë €)

4.Toni Kroos: Bayern Munich te Real Madrid (25 milionë €)

5.Marc-Andre Ter Stegen: M’gladbach te Barcelona (12 milionë €)

6.N’Golo Kante: Caen te Leicester City (9 milionë €)

7.Diego Godin: Villarreal tek Atletico Madrid (8 milionë €)

8.Sadio Mane: Southampton te Liverpool (34 milionë €)

9.Jamie Vardy: Fleetëood Toën te Leicester City (1 milion €)

10.Sergio Aguero: Atletico Madrid te Manchester City (40 milionë €)

11.Eden Hazard: Lille te Chelsea (35 milionë €)

12.Luka Modric: Tottenham te Real Madrid (35 milionë €)

13.Riyad Mahrez: Le Havre te Leicester City (500.000 €)

14.Raphael Varane: Lens te Real Madrid (10 milionë €)

15.Mohamed Salah: Roma te Liverpool (42 milion €)

Ka qenë një dekadë e ngjeshur në merkaton e transferimeve dhe një numër blerjesh të suksesshme mungojnë në këtë listë përfundimtare.

Virgil van Dijk ishte i pafat për të mos u bashkuar me shokët e tij të skuadrës së Liverpool-it: Alisson, Salah dhe Mane në “top 15”, pasi e ka transformuar plotësisht mbrojtjen e “Reds” që nga ardhja e tij nga Southampton për 75 milionë stërlina.

Edhe kalimi i Luis Suarez te Barcelona ka qenë një marrëveshje e suksesshme. Për sa iu përket blerjeve të volitshme, Dusan Tadiç tek Ajax dhe Serge Gnabry te Bayern Munich, të dy meritojnë një përmendje të veçantë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Mendoni Hazard dhe Griezmann? Gaboheni...

Pesë transferimet më të mira të vitit 2019