MENU
klinika

Zbulojini

4 arsye pse duhet të hani hudhër çdo ditë

04.01.2020 - 14:56

Hudhra është një bimë që secili prej nesh ka provuar të paktën një herë. Ne jemi mësuar aq shumë sa që as nuk e vërejmë veçantinë e këtij produkti. A e dini se vetitë e dobishme të këtij ushqimi nuk janë të kufizuara vetëm për t’ju mbrojtur nga të ftohurit?

Ne do t’ju tregojmë pse ju duhet të hani rregullisht hudhër.

  1. Do të bëheni më tërheqës.

Hudhra i bën burrat më tërheqës. Sidoqoftë, gjithmonë është konsideruar se era e hudhrës dekurajon çdo dëshirë për të komunikuar. Por studimet e fundit dëshmojnë se është një gabim. Kufizimi i vetëm është që një burrë duhet të hajë 2 hudhëra, 12 orë para një takimi në mënyrë që të bëjë përshtypje te një grua.

 

Rezulton, gratë çmenden për erën e trupit të një burri që ka ngrënë hudhër. Sidoqoftë, është e vështirë për shkencëtarët të shpjegojnë këtë fenomen. Ndoshta arsyeja fshihet në vetitë e saj antimikrobike, të cilat bëjnë që era e djersës të mos jetë aq e fortë.

 

  1. Sistemi juaj imunitar do të përmirësohet.

Fakti që hudhra na mbron nga viruset dhe ftohjet e ndryshme ishte i njohur edhe për gjyshet tona. Por shkencëtarët kanë konfirmuar edhe një herë se duhet të konsumoni rregullisht hudhra, në mënyrë që të mos merrni sëmundje gjatë dimrit. Kjo është e gjitha sepse përmban një tufë vitaminash, vajra të dobishëm dhe aminoacide. Për më tepër, ajo ka allicin – një përbërës organik që vret bakteret dhe kërpudhat.

  1. Presioni juaj i gjakut do të stabilizohet.

Shtoni hudhër në dietën tuaj nëse vuani nga presioni i lartë i gjakut. Zgjeron enët dhe ul presionin arterial. Dhimbje koke, si dhe ngarkesa në zemër, do të zhduken së bashku me presionin e lartë të gjakut. Për të kuruar hipertensionin, duhet të hani 4  hudhra çdo ditë. Për më tepër, hudhra ul nivelin e kolesterolit “të keq” në gjak me 10-15%. Çfarë do të thotë kjo për ne? Rreziku për të marrë sëmundje të zemrës ose goditje në tru zvogëlohet pothuajse dyfish.

Sidoqoftë, mbani në mend se kjo metodë nuk mund të përdoret si terapi e vetme dhe duhet të këshilloheni me mjekun tuaj përpara se të përdorni hudhra ose suplemente dietike.

 

  1. Kujtesa juaj do të përmirësohet.

Sipas një teorie, trupi i njeriut dhe epoka e trurit për shkak të një reaksioni kimik oksidimi ku ne konsumojmë ushqim dhe oksigjen dhe në vend të kësaj prodhojmë energji. Por ky proces shkatërron qelizat dhe me kalimin e kohës lëkura bëhet e ashpër dhe truri ndalon së qeni aq i mprehtë sa dikur. Antioksidantët luftojnë kundër oksidimit të tepërt dhe na ndihmojnë të ruajmë rininë.

 

Sidoqoftë, hudhra e thjeshtë përmban një mori përbërësish që parandalojnë plakjen e trurit dhe nuk kushton shumë. Të moshuarit që e konsumojnë atë zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të sëmundjes së Alzheimerit, ndërsa personat më të rinj mund të përmirësojnë kujtesën e tyre dhe të rrisin produktivitetin e trurit. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të hani hudhër në mënyrë të rregullt.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Dieta që shkrin dhjamin për 1 javë

12 thelpinj hudhër dhe barku i fryrë do të zhduket

Do të ngeleni me gojë hapur nga rezultati

Arsyeja pse shampos sonë duhet t’i shtojmë hudhër