MENU
klinika

"Shansi i artë"

A do të jetë Salvini sërish në krye të qeverisë italiane?

16.01.2020 - 09:37

Matteo Salvini, kreu i partisë së krahut të djathtë Lega, u largua nga qeveria italiane papritmas në verën e vitit 2019, pasi u përplas me partnerin e tij të koalicionit, Lëvizjen Pesë Yje (M5S).

Salvini vendosi të parashtrojë një mocion mosbesimi për kryeministrin e atëhershëm Giuseppe Conte.

Masa e tij, e quajtur nga kritikët si një përpjekje për të qeverisur vetëm Italinë, bëri që M5S të bashkojë forcat me Partito Demokratik (PD), duke shmangur nevojën për zgjedhje të parakohshme, duke ndaluar kështu Salvinin nga formimi i mundshëm i një qeverie.

Sidoqoftë, me zgjedhjet rajonale që do të mbahen më vonë këtë muaj, analistët pyesin nëse Salvini mund të kthehet së shpejti në qeveri.

“Zgjedhjet rajonale në Emilia-Romagna më 26 janar janë deri më tani ngjarja më e rëndësishme politike që mund të përcaktojë afatin e qeverisë,” tha Wolfango Piccoli, bashkë-president i firmës kërkimore Teneo, të premten.

Rajoni i Emilia Romagna, i cili përfshin qytetin e Bolonjës, ka mbështetur tradicionalisht parti të majta.

Sidoqoftë, sondazhet tregojnë që lidhja mund të fitojë dhe t’i japë partisë fitoren e nëntë radhazi në votimet rajonale që nga zgjedhjet e fundit kombëtare në 2018, sipas Reuters.

Nëse votimi i ardhshëm rajonal përfundon me fitore për Lidhjen, PD dhe M5S do të ishin nën presion, duke e bërë qeverinë e tyre aktuale të jetën.

“Është e rëndësishme sepse një humbje jo vetëm që mund të inkurajojë PD që të largohet nga koalicioni i saj me M5S pasi kërkon një identitet të ri, por gjithashtu mund të shkaktojë rënie të M5S,” tha Erik Jones, profesor i Evropian Studimet në Universitetin Johns Hopkins në Itali.

“Duke pasur parasysh ndarjen e qeverisë në çështje kryesore politike, unë mendoj se qeveria nuk mund të zgjasë… përtej vitit 2020”, tha ai.

“Zgjedhjet (rajonale) nuk do ta rikthejnë vetë Salvinin. Por do të rrisin popullaritetin e Salvinit dhe Lidhjes, përkatësisht, “tha Marc Wagner, ekonomist i vjetër në Commerzbank.

Partia e Salvinit aktualisht është mbi të gjitha partitë e tjera politike në sondazhet mbarëkombëtare, me 31% mbështetje, e ndjekur nga PD me 19%.

Përkthyer dhe përshtatur nga CNBC/ konica.al