MENU
klinika

"Operacion i përbashkët me Frontex e GDF"

Gjendet një skaf i braktisur në Pyllin e Sodës në Vlorë

30.01.2020 - 13:54

Një skaf i braktisur është gjetur mëngjesin e sotëm në Vlorë. Skafi është gjetur në zonën e plazhit të vjetër në afërsi të Pyllit të Sodës.

Mjeti është rreth 10 metër i gjatë i pajisur me tre motorë të fuqishëm, një skaf i ri dhe i sofistikuar.

Skafi, i cili dyshohet se hynte nga Greqia, ka qenë në ndjekje prej ditës së djeshme nga policia kufitare. Në skaf ishte vetëm një person, i cili e ka braktisur atë në Pyllin e Sodës, për t’i shpëtuar kapjes nga policia

Ndërkaq Policia e Shtetit reagoi përmes një njoftimi zyrtar lidhur me skafin e braktisur në Pyllin e Sodës. Në njoftim thuhet se bëhet fjalë për një operacion të përbashkët me, Frontex, GDF dhe rojës bregdetare, për gjurmimin dhe ndjekjen e dy mjeteve lundruese gomone që ishin nisur nga shteti grek, në drejtim të brigjeve shqiptare, njëri prej të cilët u kthye në Greqi

Njoftimi i plotë:

Operacion i përbashkët mes Policisë së Shtetit, Frontex-it, GDF-së dhe rojës bregdetare, për gjurmimin dhe ndjekjen e dy mjeteve lundruese gomone që ishin nisur nga shteti grek, në drejtim të brigjeve shqiptare.

Ditën e djeshme rreth orës 16:00, pas informacionit të marrë se dy mjete lundruese tip gomone ishin pikasur në Korfuz nga avioni i Forntex-it, duke lundruar drejt ujërave shqiptare, menjëherë janë vënë në lëvizje të gjitha shërbimet policore nga uji, toka, po ashtu edhe nga ajri.

Ky operacion ka vijuar nga shërbimet e Policisë Kufitare Vlorë, forcat e Drejtorisë Vendore të Policisë, Delta Forcë dhe Guardia di Finanza, roja bregdetare, si dhe nën koordinimin orientues të QNO Durrës,  duke  mbajtur kontakte edhe me avionin e Frontex-it që kryente ndjekjen nga ajri, me qëllim bllokimin e mjetit dhe kapjen e bordit që drejtonte gomonen.

Gjatë ndjekjes, një mjet lundrues është kthyer përsëri në ujërat greke, ndërsa mjeti tjetër lundrues tip gomone me 3 motorë të llojit “Yamaha”, në orët e para të mëngjesit të sotëm, duke përfituar nga kushtet atmosferike dhe errësira e natës është braktisur nga ekuipazhi, pranë vendit të quajtur “Plazhi i Vjetër” Vlorë.

Nga kontrolli i ushtruar në mjet nuk është gjetur asnjë send apo material i kundërligjshëm.

Gjithashtu, nga të dhënat paraprake të avionit të Frontex-it që ka kryer ndjekjen nga ajri në bordet e gomoneve nuk janë konstatuar sende të tjera, përveç bidonëve me karburant.

Vijon puna për dokumentimin e plotë të ngjarjes, si dhe për identifikimin dhe kapjen e autorëve.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Operacioni i policisë italiane dhe shqiptare pranë Otrantos

Kapet skafi me 700 kg drogë, në pranga 2 shqiptarë