MENU
klinika

Ilaçet apo receta shtëpiake?

Kolla dhe ftohja, ‘problematiket’ e dimrit

08.01.2020 - 19:24

Ilacet për kollë dhe ilaçe të të ftohtit  mund të shkaktojnë dëm serioz tek fëmijët e vegjël. Rreziqet e përdorimit të këtyre ilaçeve janë më shumë se çdo ndihmë që ilaçet mund të kenë në uljen e simptomave të ftohjes.

Nga mosha 4 deri në 6 vjeç: Ilaçi për kollën duhet të përdoret vetëm nëse rekomandohet nga mjeku i fëmijës tuaj.

Pas moshës 6: Ilaçet për kollë janë të sigurta për t’u përdorur, por ndiqni udhëzimet në paketë për sasinë e duhur të ilaçeve që duhet të jepen.

Për fat të mirë, ju lehtë mund të kuroni kollën dhe ftohjet te fëmijët e vegjël edhe pa ilaçe.

Metodat  në shtëpi

Një ilaç i mirë në shtëpi është i sigurt, nuk kushton shumë dhe mund ta ndihmojë fëmijën  të ndjehet më mirë. Ato gjenden gjithashtu në pothuajse çdo shtëpi.

Ja se si mund t’i trajtoni simptomat e fëmijës me mjete shtëpiake:

Rrjedhje e hundës:

Thithje (me diçka si një shiringë ) për të nxjerrë lëngun nga hunda e fëmijës ose kërkoni të fryjë hundën. Kur hunda e fëmijës rrjedh , është duke hequr qafe viruse.

Hunda e bllokuar:

Për fëmijët nga 3 muaj deri në 1 vjeç: Foshnjat me një ftohje të zakonshme mund të ushqehen më ngadalë ose të mos duan të hanë, sepse kanë probleme me frymëmarrjen. Mundohuni të thithni hundën e foshnjës përpara se të përpiqeni të ushqeni me gji ose ushqim në shishe.

Ushqyerja me gji rekomandohet akoma për foshnjat me ftohje të zakonshme. Nëse është e vështirë për fëmijën të ushqehet në gji, hedhja e qumështit të gjirit në një filxhan ose shishe mund të jetë një mundësi.

Përdorni llak hundësh me kripë  ose pika të hundës për të qetësuar mukozën e tharë, e ndjekur nga fëmija që të fryjë hundën. Nëse nuk keni llak hunde ose pika, uji i ngrohtë do të funksionojë mirë.

Vendosni 2 deri në 3 pika në secilën  hapje të hundës . Bëni këtë një anë në një kohë. Pastaj fëmija të thithi  lëngun dhe pastaj të fryjë hundën .

Ju mund të blini pika të kripura në hundë dhe llak në një farmaci pa recetë, ose mund të bëni vetë zgjidhjen e kripur. Shtoni ½ lugë çaji kripë në 1 gotë ujë të ngrohtë.

Mukus ngjitës:

Përdorni një shtupë pambuku të lagur për të hequr qafe mukozën ngjitëse rreth hundës.

Kollë :

Për fëmijët 1 vjeç e më të mëdhenj: Përdorni mjaltë, 2 deri 5 ml, sipas nevojës. Mjalti hollon mukozën dhe heq kollën. (Nëse nuk keni mjaltë, mund të përdorni shurup misri). Hulumtimet e fundit kanë treguar se mjalti është më i mirë sesa shurupet e kollës të blera në dyqan në uljen e rasteve se sa shpesh ndodh kolla dhe kollitja e keqe është gjatë natës.

Lëngjet:

Mundohuni të siguroheni që fëmija po qëndron i hidratuar. Kur ka mjaftueshëm ujë në trup, mukoza që trupi bën bëhet më e hollë, duke e bërë më të lehtë kollitjen dhe fryrjen e hundës.

Lagështia (sasia e ujit në ajër):

Nëse ajri në shtëpi është i thatë, përdorni një humidifikues. Ajri i lagësht mban mukozën në hundë nga tharja dhe e bën ajrin më pak të thatë. Drejtimi i një dushi të ngrohtë për një kohë gjithashtu mund të ndihmojë që ajri të jetë më pak i thatë. Ndonjëherë, mund të jetë e dobishme që fëmija të ulet në banjë dhe të marrë frymë në mjegullën e ngrohtë nga dushi.

Trajtimi nuk është gjithmonë i nevojshëm

Nëse simptomat e ftohjes nuk po shqetësojnë fëmijën , ai ose ajo nuk ka nevojë për ilaç ose mjete shtëpiake. Shumë fëmijë me një kollë ose hundë të ngopur janë të lumtur, luajnë normalisht dhe flenë mirë.

Trajtoni vetëm simptomat nëse e bëjnë fëmijën të pakëndshëm, keni probleme në gjumë, ose kolla është me të vërtetë e bezdisshme .

Për shkak se ethet ndihmojnë trupin të luftojë infeksionet, trajtoni vetëm një ethe nëse ngadalëson fëmijën ose shkakton shqetësim. Kjo nuk ndodh zakonisht derisa temperatura e trupit  të arrijë në 39 ° C  ose më të lartë.

Nëse është e nevojshme, acetaminofeni (p.sh. Tylenol) ose ibuprofen (p.sh., Advil, Motrin) mund të përdoren me siguri për të trajtuar ethe ose dhimbje.