MENU
klinika

Ja kur mbahet takimi

Merkel drejt Stambollit për të takuar Erdogan

18.01.2020 - 09:28

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, më 24 janar do të zhvillojë një vizitë në Turqi.

Zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert, tha se Merkel gjatë vizitës së saj do të takohet në Stamboll me presidentin turk, Recep Tayyip Erdoğan, ndërsa gjatë takimit në rend dite krahas çështjeve ndërkombëtare do të jenë edhe marrëdhëniet dypalëshe.

Seibert thekson se Merkel dhe Erdoğan do të marrin pjesë në ceremoninë e hapjes së kampusit të Universitetit turko-gjerman.

Përveç kësaj, pritet që Merkel të marrë pjesë në aktivitete lidhur me ekonominë me ftesë të Dhomës së Tregtisë Turko-Gjermane si dhe të zvhillojë takime me përfaqësues të institucioneve të shoqërisë civile në Turqi.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Deutsche Welle

BE zhgënjen Ballkanin


"Më shumë sesa thjesht shtrëngime duarsh”

Çfarë pritet nga vizita e Putin në Korenë e Veriut?

Pse dënimi me burg do të ishte katastrofë në SHBA

‘Lufta’ e Trump me gjyqtarët po bëhet gjithnjë e më e egër

“Biden do gjak të derdhur në Europë”

Rusia: NATO po bëhet gati për luftë të drejtpërdrejtë