MENU
klinika

Një foto bardh e zi dhe plot dhimbje

“O kapiten, kapiteni im…”, dedikimi prekës i vajzës së Xhevdet Ferrit

17.01.2020 - 12:09

Vetëm pak muaj më parë, i kishte dhënë mundësinë të shijonte të qenit gjysh.

Një kënaqësi që për fat të keq, nuk zgjati shumë për ikonën e kinematografisë shqiptare, Xhevdet Ferrin të shuar në moshën 59 vjeçare nga një sëmundje e pashërueshme.

E bija, Bora postoi mes dhimbjes një foto të bukur bardh e zi me të atin, shoqëruar me një frazë të thjeshtë, por kuptimplotë në anglisht: “O Captain! My Captain!”, shprehja më goditëse e poemës së famshme të Walt Whitman, shkruar në 1865-sën për vdekjen e presidentit amerikan Abraham Lincoln, një poemë që bën bashkë humbjen, vdekjen e madhështinë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Na la një trashëgimi të vyer në kinematografi"

Ndarja nga jeta e aktorit Xhevdet Ferri, Meta: Më ka prekur thellë