MENU
klinika

Fshatrat pa energji

Bulqizë/ Reshje bore dhe ngrica, problemet e para

19.01.2020 - 12:41

Pas mjegullës, e cila vijon prej 5 ditësh, duke sjellë probleme në qarkullim, e diela e gjeti Bulqizën të mbuluar nga bora dhe nën pushtetin e temperaturave të ulëta.

Reshjet e borës kanë rënë në të gjitha njësitë administrative Trebisht, Ostren, Martanesh, Zerqan, Fushë Bulqizë dhe Shupenzë.

Sipas policisë rruga nacionale Bulqizë-Peshkopi është e kalueshme, por probleme në lëvizje ka rruga Qafe e Buallit-Kraste, ku përveç terrenit të vështirë në këtë segment rrugor ka edhe prani të ngricave.

Ndërkohë ngricat kanë shkaktuar probleme edhe në rrjetin e transmetimit të energjisë elektrike në zonën e Fushë Bulqizës, duke lënë pa energji disa fshatra.

Sipas Operatorit të shpërndarjes së energjisë elektrike bëhet me dije se grupet e punës po punojnë për rikthimin sa më parë të energjisë elektrike.

Ndërkohë policia lokale e qarkullimit Bulqizë u bën thirrje drejtuesve të automjeteve të kenë kujdes në qarkullim dhe të përdorin zinxhirët në rrugët ku ka vështirësi, pasi reshjet e dëborës në Bulqizë vijojnë të jenë prezent në të gjithë rrethin.