MENU
klinika

Vonohet mbledhja e të ardhurave

Taksa/ Francë-SHBA ende pa zgjidhje zyrtare

28.01.2020 - 10:50

Franca pranoi të vonojë mbledhjen e të ardhurave nga taksa e re mbi kompanitë dixhitale, një lëshim ndaj Amerikës, e cila pretendon se vënia e taksës ka shënjestruar vetëm gjigandët Amerikanë të teknologjisë si Google dhe Amazon, dhe kërcënon të kundërpërgjigjet me tarifa ndaj mallrave Franceze.

Të dy vendet shpresojnë të arrinë një zgjidhje zyrtare nga fundi i këtij viti. Steven Mnuchin, sekretari amerikan i thesarit paralajmëroi Britaninë dhe Italinë të ndalin planet e tyre mbi taksën dixhitale, ose për ndryshe “ne do të kemi bisedime të ngjashme me ta”- tha ai.

Për më shumë lajme klikoni në www.konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Heqja e taksës për produktet franceze

Francë-SHBA marrëveshje brenda dy javëve?


"Gjeneratë e re e vendeve të punës"

Rama prezanton master-planin për portin e Durrësit

Nga Bloomberg/ "Ne kemi rrugë të gjatë..."

“Ekonomia amerikane ‘gati të shqyhet’!”

“Kriptovalutat të rrezikshme”

Turqia bllokon Bitcoin

Nga Financial Times/ Lë të pandryshuar normën e interesit

Çfarë vendimi mori shefi i ri i bankës qendrore të Turqisë?

Nga AlJazeera/ Shkëputja e teknologjisë SHBA-Kinë

FMN paralajmëron kriza globale të PBB-së